Duvarlarınızın Leke Olmaması İçin Ne Yapmalısınız?

4 Şubat 2022

Duvarlarınızın Leke Olmaması İçin Ne Yapmalısınız?

Duvarlardaki lekeler evlerin temiz görünmesini en çok etkileyen şeylerden biridir. Duvarlar en az perdeler, halıları koltuklar kadar temiz görülmezse yaptığınız temizlik sizi mutlu etmez. Odaların ışığını, derinliğini ve temizliğini etkileyen duvarların temiz görünmesi ile mümkündür. Ancak binalar farklı şekillerde yapıldığından kullanılan malzemelere göre duvarlarda bulunan lekeleri çıkarmak için de farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile duvarlarda kâğıtlar ile kaplanmaya başlandı. Duvar kâğıtları temizlenme açısından normal duvarlara göre daha kolay yöntemler kullanılabilir ancak sade duvarlar ise boya ya da özel ürünler kullanarak kolayca temizlenebilir. Eğer bir evde kullanılan boya yeni nesil ve silinebilir boyalar kullanılarak boyanmışsa nemli bezler kullanılarak silinebilir ya da kirlenme aşırı derece de ise yeninden boyalama yapılabilir. 

Duvarlar Lekelendiğinde Ne Yapmalıyız?

Duvarlardaki lekeler temizlenmek istenildiği vakit ilk dikkat edilecek nokta duvarınızın boyasının su bazlı olup olmadığından emin olmaktır. Su bazlı boyalar ile badanası yapılan duvarlar nemli bez yardımı ile kolayca temizlenebilir. Ancak boya su bazlı değilse biraz deterjan eklemeniz sizi daha iyi sonuç almaya yönlendirecektir. Bazı duvarlarda kullanılan boyalar deterjanlarda tepkiye neden olmaktadır. Yani duvardaki boyanın renginde değişim olmaktadır. Eğer böyle bir duvara sahip olup olmadığınızı anlamak isterseniz duvarın daha az görünen bir kısmında deneme yapabilirsiniz. Deterjan kullanmadığınız durumlarda ise karbonat ya da limon kullanabilirsiniz. Karbonat ve limon leke çıkarmada faydalanılabilen doğal ürünlerden olmaktadır.

Boyasız Duvar Lekeleri için Leke Çıkarma Yöntemi

Duvarlardaki lekeler çıkarmak için farklı yöntemler kullanıldığını söylenmiştik bu yöntemlerden biri de boyasız duvarlar için kullanılmaktadır. Duvarlar taş döşemeli veya duvar kâğıdı ile kaplanmış ise elektrikli süpürge ucu ile nazikçe önce kiri çekin ardından nemli bir bez kullanarak duvardaki lekeyi çıkarın. Leke zor çıkıyorsa karbonatta ekleyebilirsiniz. 

Duvarlarda bulunan lekeler için kullanılan bazı özel kimyasal temizleme ürünleri de bulunmaktadır. Bu alanda araştırmalar yaparak duvarınıza özel temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. Duvardaki lekeler hemen nemli bez kullanılarak temizlenirse daha kolay çıkacaktır. Boyalı ya da boyasız duvarlar için leke çıkarma tavsiyelerimiz bunlar olmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...