Duyu Ötesi Algı

13 Haziran 2022

Duyu Ötesi Algı Nedir?

Bazı insanlar olayları olmadan önce sezinleme yetisine sahip olmaktadır. Buna İngilizce 'den kısaltılmış kelimeleri ile ESP denmekte olup beş duyu ile algılanmayan ve olaylardan önce bunu hissedebilme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Ruhsal görüde denen bu yetenek bazı insanlarda olsa da bunu açığı çıkartmak ve algılamakta yetenek istemektedir.  Bu yeteneklere ilişkin olarak pek çok araştırma yapılmış olup bugüne kadar bu algılara ilişkin net veriler ortaya konmamıştır. yakın zamanda yapılan bilimsel araştırmalarda bu yeteneğe sahip kişilerin manyetik bir enerjiden esinlendiği düşünülse de yapılan deney ve analizler bunun doğruluğunu destekleyememiştir.  

Halk arasında duyu ötesi algı altıncı his olarak tanımlanmaktadır. Pek çok bilim insanın araştırma konusu olan duyu ötesi algı konusu halen araştırmaya devam edilen konular arasında yer almaktadır. Bu konu hakkında insanların yetilerini ölçmek için pek çok test yapılmakta olup testlerin ana amacı insanın kartların arkasında ki sonucu görmeden ne kadar tahmin edebildiği yönündedir.

Duruişiti ise bu algıların sessel düzeyde gerçekleşen boyutuna verilen isimdir. Sesin beynin içinde duyulması ile dış alemden ulaşan sesleri duymaya yönelik yetenek olarak tanımlanmaktadır.

Duyular Dışında Algılama

Beş duyumuzun algıladığının dışında bir algılama yetisine sahip olmaya duyular dışı algılama denmektedir. Duyugörünün epifiz bezinde yani üçüncü göz olarak denilen bölgede gerçekleştiği ile ilgili çeşitli varsayımlar bulunmaktadır.  Bu yeteneğe sahip kişilerin çok uzakta yer alan kişilerden normal dışı haber aldığı ve sezgilerinin olduğu söylenmektedir. Bu algılama günlük hayatın içerisinde olabileceği gibi rüyalar yolu ile de yaşanabilmektedir. içsel görüş olarak nitelendirilen bu olay çoğu zaman zihnin ışığında gerçekleştiği belirtilmektedir. Bu tarz algısal güçlere sahip kişiler genellikle çevresinde ki insanların sahip oldukları aura yada enerjisel alanları daha net ifade edebilen kişilerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bütünü daha iyi algılayabilen ve geleceğe yönelik planları daha iyi organize edebilirler. Sık sık meditasyon çalışmaları yamak ve nefes egzersizleri ile kişinin kendini tanımak için zaman harcaması duyu ötesi algı yeteneklerini geliştirmek için tavsiye edilen öğretiler olmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...