Düzenli ve Sağlıklı Uyku İçin Öneriler  

10 Temmuz 2021

 

Düzenli ve sağlıklı uyku insanın günlük hayatını ve sağlığını oldukça etkileyen bir faktördür. Bu sebeple uyku düzenine çok dikkat edilmelidir. Yeterli miktarda uyunmadığı zaman kişi, dalgın, huysuz olur ve verimsiz bir gün geçirir. Bu yazımızda düzenli ve sağlıklı uyku için size bazı öneriler vereceğiz. Bu önerilere uydunuz taktirde sağlıklı bir uyku uyuyabilir ve günlerinizi verimli geçirebilirsiniz.  

 

 

Uykuyu Bozan Yiyecek ve İçecek Tüketilmemelidir  

Kahve (kafein), sigara (nikotin) ve çay (tenin) uyanık tuttuğu için, bu maddeleri içen kişiler daha uzun sürede uykuya dalmaktadır. Bu sebeple rahat bir gece geçirmek ve erkenden uykuya dalabilmek için uyumadan en az 3 saat öncesinden bu maddelerin tüketilmemesi gerekmektedir.  

 

 

Şekerleme Yapılmamalı ve Gündüz Uyunmamalıdır  

Gündüz uykusu hiçbir şekilde gece uykusu ile aynı olmadığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Uzmanlar tarafından “Uyku gece olmalı, gün aydınlandıktan sonra uyanmalı, kesinlikle çok geç kalkılmaması gerekmektedir. Gündüz uyunan iki saat uyku ile gece uyunan iki saat uyku birbirine eşit değildir, gündüz uykusu kişiyi net bir şekilde dinlendirememektedir” denilmiştir. Ayrıca " Gündüzleri uzun süre uyunmamalıdır. Eğer karşı konulamaz bir şekilde uyku gelirse günde bir defa ve 20 dakikadan az süre ile uyunması gerekir, bu tazelenme yapmaktadır. Daha uzun süren uyku sersemlik oluşturabilmektedir. Gündüzleri saat üçten sonra şekerleme yapılması gerekir.” şeklinde de konuşmuşlardır.  

 

 

Uyku Saatine Yakın Spor Yapılmamalıdır  

Egzersiz yapmayan ya da yorulmayan kişiler geceleri uykuya dalarken güçlük yaşayabilmektedir. Düzenli egzersiz yapılması ise kişilerin daha iyi uyumasını sağlamaktadır. Fakat egzersiz yapılması için iyi zamanın tespit edilmesi gerekmektedir. Uyku vakti ile spor arasında en az iki saat bırakılmalı ve egzersizin akşam erken saatlerde ya da öğleden sonra yapılması gerekmektedir. Sabahın erken saatlerinde yapılan egzersiz de uygun değildir.  

 

 

Yatmadan Önce Tüketilen Besinlere Dikkat Edilmelidir  

Yatağa hem çok aç gidilmemeli hem de uyku vaktine yakın saatlerde ağır besinler tüketilmemelidir. Ayrıca düzenli ve sağlıklı uyku için tavsiyeler veren uzmanımız şunları da ekledi: “Uyumak istediğiniz saattin en az 3 saat öncesinde yeme içme aktiviteleri bırakılmalıdır ve akşamları hafif besinler tüketilmelidir. Uyuyamadığınız durumlarda oyalanmak için bir şeyler tüketilmemelidir. Ek olarak akşam vakitlerinde uyku kalitesini bozacak içecek ve yiyeceklerden (gaz ya da mide ekşimesi yapan yiyecekler, enerji içecekleri, çay, kahve gibi uyku kaçıran maddeler içeren içeceklerden) uzak durulması gerekmektedir.”  

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...