Düzgün Bir Diksiyon İçin Neler Yapılmalıdır?

19 Ekim 2021

Düzgün bir diksiyon için neler yapılmalıdır? Sorusunda size iş ve sosyal yaşamınızda kolaylıkla iletişim kurabileceğiniz ve kendinizi net bir şekilde anlatabileceğiniz bilgiler sunacağım. Diksiyon, dilde var olan kelimeleri, sesleri ve vurguları belirli duraklara uyarak kullanma işlemidir. Düzgün diksiyon kullanımına vurgu ve tonlama, kelime telaffuzu veya ses tonunuzu doğru ayarlamak siz doğru diksiyon kullanımını sağlamaktadır. Düzgün diksiyona sahip insanların her ortamda anlatmak istediklerini kolaylıkla anlatılarak kendilerine olan özgüvenlerinde yüksek olmaktadır. Bu yüzden düzgün diksiyon sahip olmak için çeşitli eğitim ve egzersizlere başvurmanızın yanı sıra kendi kendinize de yapmanız mümkündür. Kalıcı ve üst düzey diksiyona evde rutin olarak yaparak düzgün bir diksiyona sahip olabilirsiniz. Sizde etkili ve düzgün bir diksiyona sahip olmak istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Düzgün diksiyon için neler yapılmalıdır? Sorusunun kapsamlı cevabı diksiyonunuzu geliştirmek için izlemeniz gereken adımlar uygulamanız gerekir. Düzgün diksiyon oluşturma adımları şunlardır:

 

 1. Tekerleme çalışması: Tekerleme çalışmasında kelimeleri doğru bir sekide kullanmanın yanı sıra kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlamaktadır. Ayrıca, dil ve dudak tembelliklerde yok olur.
 2. Diksiyon egzersizleri: Tekerleme egzersizinden sonra kademe kademe hızlanın ve zorlandığınızın kelimeleri daha hızlı bir şekilde tekrar edin
 3. Nefes egzersizleri yapın: Duru veya anlaşılır bir şekilde konuşmanın başka yolu ise nefes egzersizi yapmaktır. Konuşma esnasında doğru nefes almak için kelimelerde doğru ton ve vurgulamalar yapmaktır.
 4. Çene, dil ya da dudak egzersizleri yapma: Çene kaslarını gevşetme egzersizinde, konuşurken sesi kontrol edebilir ve net ve anlaşılır bir konuşma oluşmaktadır.
 5. Metinleri sesli bir şekilde okuyun: Sesli okuma metinlerinde vurgu ve tonlamalar dikkat edilerek problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.
 6. Diksiyon kalem çalışması yapın: Kalemi alt ve üst dişlerinizin arasına alarak yapılan çalışmadır bu çalışma sayesinde çene kaslarınız gelişerek dudak tembelliğin yok ederek diksiyonunuzu düzgün bir hale getirebilirsiniz.

Düzgün diksiyon ve etkili iletişim 

İnsanın yaşamı boyunca sadece topluluk önünde konuşanlar için değil tüm bireyler için etkili ve düzgün bir iletişim sağlaması gerekmektedir. Düzgün diksiyon için neler yapılmalıdır? Sorusunun en basit yolu etkili iletişim konusuna önem vermektir. Düzgün diksiyon öğrenmede doğru sözcüklerle etkili kullanım sağlanmaktadır. Etkili sözcük kullanımını bu kurallar çerçevesinde yapılır.

 • Doğru nefes alma
 • Sesleri doğru boğumlanma
 • Hitabet üslubu
 • İşitebilir bir tonlama ile konuşma
 • Uzun ve kısa hecelerin söylemlerine dikkat etmek
 • Sözcüklerin anlam değerine göre kullanım sağlamaktadır
 • Yerinde veya doğru tonlama oluşturma
 • Jest ve mimiklere dikkat etme
 • Hece veya sözcük vurgulamaları doğru bir şekilde yapma

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...