Edebiyat Dünyasının Gizli Hazineleri

15 Ağustos 2021

 Çoğu edebiyat severin muhakkak okuduğu, uzmanların çocukların zihinsel ve sosyal gelişimini desteklemek adına okumalarını önerdiği, edebiyat eserlerinin en bilinenleri şüphesiz Yüz Temel Eser içine girmiş, başarısından şüphe edilemeyecek eserlerdir. Bununla beraber edebiyat yazınının koca bir okyanus olduğunu da söylemek kesin bir zorunluluktur.

 

 

 Hiç şüphe yoktur ki edebiyat tarihi ve eserleri bir ya da birkaç yüze sığdırılamayacak kadar geniştir. Bu koca birikim içerisinde hak ettiği ilgi ve alakayı, şu veya bu sebepten alamamış birçok eser vardır. Bu sebepler şüphesiz çok çeşitlidir. Kimileri yazarının başka sıfatları altında ezilmiş, kimileri ise yazarlarının diğer eserlerinin gölgesinde kalmıştır.

 

 

Edebiyatın Gizli Kalan Hazineleri

 Jules Verne, 80 Günde Devri Alem kitabı ile 100 Temel Eser listesine girmiş bir isimdir. Edebiyat dünyasına bıraktığı bu izin yanında onu en iyi tanımlayacak sıfatlar hiç şüphesiz maceraperest ve mucit olacaktır. Ünü dünyaya yayılmış ve çağının ötesindeki fikirleri kitaplarında okurlarına sunan yazarımızın, birçok kesim tarafından bilinen eserlerinin yanında, görece az bilinen ve karakterini çok iyi yansıttığı başka edebiyat eserleri de vardır. Örneğin Doktor Ox’ un Deneyi ve Balonda Beş Hafta eserleri onun hem gezgin, maceracı hem de iyi bir kurgucu olma özelliklerini ön plana çıkartmasına rağmen, bu eserleri hak ettikleri popülerliği kazanamamışlardır.

 

 

 Jules Verne gibi hepimizin tanıyıp bildiği maceracı isimlerden bir diğeri ise Jack London' dır. Amerikan edebiyat yazarları arasında en meşhur isimlerinden biri olan Jack London ününün çoğunu Demir Ökçe ve Martin Eden isimli yapıtlarına borçludur. Başarısı su götürmez olan bu eserlerinin yanında, onun tarzını en iyi yansıtan eserlerinden bir diğeri şüphesiz Beyaz Diş adlı eseridir. Bu kitapta yazar maceracı kimliğini, vahşi yaşamı terk edip medeniyetin arasına karışan vahşi bir Kurt'un gözünden okuyucularına yansıtmaktadır.

 

 

 Benzeri bir diğer yazar ise Alexander Puşkin'dir. Alexander Puşkin'in romanları, edebi anlamda gereken tebriki alsa da hak ettikleri ünü kazanamamışlardır. Bunun en büyük sebebi hiç şüphesiz Puşkin'in en güçlü yanının şiir olmasıdır. Alexander Puşkin, Modern Rus Edebiyatı'nın kurucusu sayılmakta ve ününü birçok anlamda hak etmektedir. Onun maceracı ve renkli yanını görmek için, bir ayaklanma sırasında askerliğe başlamış gencin, aşk, görev ve yolculuk hatıraları üzerinden işlenen Yüzbaşının Kızı adlı eserini okumak yeterli olacaktır. Bu eser her ne kadar onun en başarılı edebiyat eserlerinden biri olsa da maalesef, Puşkin'in şair sıfatı altında ezilmekten kurtulamamıştır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

William Shakespeare’in Ünlü 10 Tragedyası

29 Kasım 2021

William Shakespeare’in Ünlü 10 TragedyasıWilliam Shakespeare’in Ünlü 10 Tragedyası Ort...

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabındaki Eşsiz Atmosfer

29 Kasım 2021

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabındaki Eşsiz AtmosferCesur Yeni Dünya, MS 2450 yıl...

AYDINLANMA ÇAĞININ ÖNCÜLERİNDEN OLAN YAZARLAR JOHANN WOLFGANG VON GOETHE KİMDİR? EN BİLİNEN ESERLERİ NELERDİR?

25 Kasım 2021

AYDINLANMA ÇAĞININ ÖNCÜLERİNDEN OLAN YAZARLAR JOHANN WOLFGANG VON GOETHE KİMDİR? EN BİLİNEN...