Eğitim Teknolojileri Nelerdir?

28 Haziran 2022

Eğitim Teknolojileri Nelerdir?

Eğitim ve teknoloji, her ikisi de insan yaşamında oldukça önemli olan öğelerdir. Eğitim; yeni kuşakların toplum arasında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları kazanmalarına, kişiliklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Teknoloji ise; eğitim aracılığıyla elde edilen bilgi ve becerileri daha etkin ve bilinçli kullanılmasını sağlamaya yardımcı olma görevinde olan araçlardır. Teknoloji, çeşitli ögelerin belirli bir düzen içerisinde birleşmesiyle meydana gelen ve bilim ile uygulama arasında köprü görevi gören bir sistemdir. Teknoloji, sorunlara çözüm arayan, bilimin üretmiş olduğu bilgileri insanlar için kullanılabilir bir hale getiren anahtar görevi görmektedir.

Eğitim teknolojisi; “eğitim bilimleri” bünyesinde yer almaktadır. Bununla birlikte bilgisayar bilimleri, dizge kuramı, bilişsel bilimler, psikoloji, toplumbilim ve diğer farklı bilim dallarından faydalanan, kendisine has özellikleri bulunan, çoklu disiplin bir bilim dalıdır. Çoklukla bir toplum bilim paradigması bünyesinde yer alsa da doğa bilimleri ile de ilişkisi bulunmaktadır. Hem araştırma yöntemleri hem de oluşturulan bilginin doğru bir şekilde uygulanması bağlamında doğa bilimleri ile de kesişmektedir. Eğitim teknolojisi bilim dalı adı olmasının yanında meslek ismi olarak da kullanılmaktadır. Bu doğrultuda “eğitim teknolojisi”nin ortaya koyduğu bilgi ve gerekli ilkeler üzerinde çalışan kişilere Eğitim Teknoloğu denmektedir. 

Eğitim Teknolojilerinin Önemi

Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler ve değişmeler, eğitimin işlevlerini de çokça etkilemektedir. Genel eğitim anlayışına farklı bir bakış açısı yaratmaktadır. Bu nedenle teknolojinin eğitim ve öğretim uygulamalarında yeri sürekli olarak artmakta ve her eğitim alanında kesinlik kazanmaktadır.

Eğitim teknolojileri; genel olarak bilgisayar destekli öğretim, bilgisayar temelli öğretim, internet destekli öğretim, özel paket programlar, sanal gerçeklik uygulamaları gibi alanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son zamanlarda hayatımıza girmiş olan pandemi sürecinde öne çıkan uzaktan eğitim uygulamaları ve diğer eğitim teknolojileri öğrenme ve öğretme ortamlarını daha da zenginleştirmektedir. Bu teknolojilerle birlikte önceki zamanlarda kullanılan yazı tahtası, tepegöz ve film şeritleri gibi çeşitli eğitim araçları, yerini modern teknoloji ürünlerine bırakmaktadır. Bu ürünlere bilgisayar, akıllı tahtalar, zeki öğretim sistemleri, mobil uygulamalar, web 3.0 araçları gibi örnekler verilebilir. Bu gelişimin ileriki zamanlarda yapay zeka ile öğrenmeyi sağlayacak akıllı sınıflara doğru ilerleyeceği düşünülmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...