Egzama Neden Olur Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

11 Aralık 2021

Egzama Neden Olur Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Egzama en sık yaşanılan cilt problemlerinden biridir. Egzama gibi deri hastalıkları dışarıdan görülebildiği için kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyebilmektedirler. Egzamanın oluşmasına birçok faktör neden olabilmektedir. Egzama çok tehlikeli ve ciddi bir rahatsızlık değildir. Fakat egzaması olan kişiler kendilerini görüntüden dolayı kötü hissetmektedirler. Egzaman deride kaşıntı ve kabarcıklar oluşmasına denilmektedir. Kabarcıkların kuruyarak yırtılması dışarıdan bakterilerin girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle egzamaya sahip olan kişilerde enfeksiyon da sıklıkla görülmektedir. Egzama hastalığı her yaş döneminde gelişebilmektedir. Genelde egzama diz, saç derisi, yüz, kalça, bacak ve dirseklerde daha fazla olmaktadır. Egzamaya neden olan ve tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Egzamanın tedavisi ise daha çok egzamanın belirtilerinin hafifletilmesine yönelik gerçekleşmektedir.

Egzama Neden Olmaktadır?

Egzamanın neden olduğu hastalığın çeşidine göre değişmektedir. Fakat genelde bir uyarana karşı cildin verdiği tepki olarak egzama meydana gelmektedir. Bu uyaranlar ise dış veya iç kaynaklı olabilmektedir. Sabun, parfüm, deterjan gibi kimyasal ürünler ya da lastik ayakkabılar veya terlikler gibi dış kaynaklar egzama oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bazı bitki ve hayvan türleri de egzama oluşmasına neden olabilmektedir. Bunlar dışında uzun süre direk güneşe maruz kalma ve alınan bazı ilaçlar egzama oluşmasına veya tetiklenmesine neden olmaktadır. Stres, bazı yiyecekler ve dolaşım bozuklukları da egzamanın oluşmasına ortam sağlamaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzamanın belirtileri çok açıktır. Aşağıda yazan belirtilerden en az 2 tanesini yaşayanlar büyük ihtimal egzamaya sahiptir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kaşıntı,
  • Kabarcık,
  • Kabuklanma ve pullanma,
  • Kaşıntı,
  • Saç derisi içerisinde kepeklenme,
  • Derinin çatlaması,
  • Kızarıklık

Bu belirtiler egzamayı işaret etmektedir. Bu nedenle belirtilerden en az ikisini yaşayan kişilerin doktora gitmesi önerilmektedir.

Egzama Nasıl Geçer?

Egzama kronik bir cilt hastalığıdır. Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan tedaviler daha çok belirtilerin hafifletilmesi üzerine yapılmaktadır. Özellikle dış uyaranlara karşı gelişen egzama türünde tedaviler ilk olarak uyaranlar ile teması kesmek şeklinde gerçekleşmektedir. Örneğin sabun, deterjan ya da parfüm kullanmamak egzamanın belirtilerinin azalmasını sağlamaktadır. Ya da stres gibi nedenden kaynaklanan egzamada ise stresin azaltılması ile egzama tedavisi yapılmaktadır. Uyaranlar ile teması kesmek dışında doktorlar egzama için alerji önleyici ilaç ve nemlendirici gibi yöntemler önermektedir. Özellikle egzaması olan kişilerin vücutlarını nemli tutmaları gerekmektedir. Vücutta kuruluk olması durumunda egzama daha da şiddetlenmektedir. Bunun için ilk olarak fazla su içerek vücudun dehidrasyon seviyesi artırılır. Daha sonra ise vücut düzenli bir şekilde nemlendiriciler ile nemlendirilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...