EGZAMAYA İYİ GELEN BİTKİSEL KÜRLER

22 Temmuz 2023

Egzama, ayrıca atopik dermatit olarak da bilinen, kuru, kaşıntılı, kızarık ve iltihaplı cilt lezyonlarıyla karakterize edilen bir cilt rahatsızlığıdır. Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen kronik bir durumdur, ancak genellikle ellerde, ayaklarda, yüzde, boyunda ve bacaklarda görülür. Egzama, genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu tarafından neden olunduğuna inanılır ve sıklıkla sabunlar, deterjanlar, parfümler veya evcil hayvan tüyleri gibi belirli alerjenler veya tahriş ediciler tarafından tetiklenir. Egzama tedavisi genellikle nemlendiricilerin, topikal kortikosteroidlerin kullanımını ve semptomları kötüleştiren tetikleyicilerden kaçınmayı içerir. Bazı durumlarda, oral ilaç da reçete edilebilir. 

Egzama neden olur 

Egzama, henüz tam olarak anlaşılamayan bir cilt rahatsızlığıdır. Ancak genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu tarafından tetiklendiği düşünülmektedir. Bazı insanların egzamaya yatkın olduğu bilinmektedir ve bu kişilerde egzamanın ortaya çıkması için bazı tetikleyicilere ihtiyaç vardır. Tetikleyiciler arasında alerjenler (örneğin ev tozu akarı, hayvan tüyleri, polen), tahriş edici maddeler (örneğin sabunlar, deterjanlar, parfümler) ve sıcaklık değişimleri gibi faktörler bulunabilir.

 

Egzamalı kişilerin cildinde bazı değişiklikler görülür. Cilt daha kuru ve hassastır. Bu nedenle, cilt kolayca tahriş olabilir ve kaşıntılı lezyonlar oluşabilir. Bu lezyonlar zamanla daha da şiddetlenebilir ve ciltte kalıcı hasar bırakabilir. Egzama tedavisi, semptomları hafifletmek ve ciltteki hasarı önlemek için tasarlanmıştır.

 

Egzama tedavisi için papatya suyu faydaları ve kürü 

Papatya, anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri olan bir bitkidir. Egzama semptomlarını hafifletmek için, papatya suyu kullanabilirsiniz. Papatya suyu cildi yatıştırır ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Aşağıda, papatya suyunun yapılması ve egzama tedavisinde nasıl kullanılması gerektiği açıklanmaktadır:

Malzemeler:

2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya

1 su bardağı su

Yapılışı:

Su kaynatın.

Kaynar suyu ateşten alın ve içine kurutulmuş papatyaları ekleyin.

Karışımı yaklaşık 10 dakika boyunca demleyin.

Demlenen karışımı süzün.

Kullanımı:

Egzama etkilenen bölgeye temiz bir bez veya pamuklu ped ile papatya suyu uygulayın. Günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Papatya suyu, kaşıntıyı hafifletmek ve cildi yatıştırmak için kullanılabilir. Ancak, ciddi egzama vakalarında, doktorunuza danışarak bu doğal çözümü kullanmadan önce dikkatli olmanız önerilir.

 

 

Egzama için lavanta yağı faydaları ve kürü 

Lavanta yağı, cilt için birçok faydalı özelliği olan doğal bir yağdır. Egzama için kullanıldığında, lavanta yağı cildi yatıştırır ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Lavanta yağı ayrıca anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Aşağıda, lavanta yağı kürünün yapılışı ve kullanımı açıklanmaktadır:

 

Malzemeler:

10 damla lavanta yağı

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Hindistan cevizi yağını oda sıcaklığına getirin.

Lavanta yağını hindistan cevizi yağına ekleyin.

Karışımı iyice karıştırın.

Kullanımı:

Egzama etkilenen bölgeye temiz bir bez veya pamuklu ped ile lavanta yağı karışımını uygulayın. Günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Lavanta yağı, cildi yatıştırmak ve kaşıntıyı hafifletmek için kullanılabilir. Ancak, ciddi egzama vakalarında, doktorunuza danışarak bu doğal çözümü kullanmadan önce dikkatli olmanız önerilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...