Eklemden Gelen Seslerin Sebepleri Nelerdir?

21 Mart 2022

Eklemden Gelen Seslerin Sebepleri Nelerdir?

Eklem çıtlatması, kemiğin etrafında yer alan gazların boşalması, bu sebeple kemik uçlarının birbirine çarpması sonucu oluşur. Eklem çıtlatması, doğal yolla ya da zorlama sonucu meydana gelmektedir. İnsanlar bunu diz, boyun, kalça ve bilek gibi eklem yerlerini rahatlatma amacı ile gerçekleştirmektedirler. Dışarıdan müdahale sonucu kişinin kendisi ya da başkası tarafından eklem yerine uygulanan ters ve ani hareket ile meydana gelir. Parmakların geriye doğru itilmesi ya da boynun ani bir hareket ile çevrilmesi örnek verile bilinir. Gazlar eklem bölgesinde yeniden birikinceye kadar, kişiler istese de eklemlerini tekrar çıtlatamaz. Eklem yerlerini çıtlatmak, bölgeyi geçici olarak genişletir bu da kişide anlık veya kısa vade de gevşeme sağlar. Fizyoterapistler ya da alanında uzman masörler tarafından kişinin gevşemesi için tedavi amaçlı kullanılır. Fakat şu an için kanıtlanmış biyolojik açıdan bir faydası yoktur. 

Eklem Çıtlatmanın Zararları Nedir? Nasıl Önlenir? 

Eklem çıtlatmak çoğu zaman zararsız gözükse de eklem yerlerindeki kemiklerde kireçlenme ve kemik yapısının zayıflamasına sebep olmakta hatta ilerleyen yaşlarda kemik kırılmalarına varan ciddi sonuçlar doğurmaktadır. El parmaklarında yapılan eklem çıtlatması, yine aynı şekilde kişinin kendisini rahatlatma amacı ile ya da çoğu durumda bir tik halini alabilmekte. Fakat sık yapılan bu eklem hareketi ellerin şişmesine ve kavrama gücünün azalmasına sebebiyet verebilir.

Boyun, kalça gibi eklemler de bu ani hareket felç ya da fıtıklaşmaya nadiren de olsa sebebiyet verir. Bu yüzden doktorlar tarafından önerilmez. Eklem çıtlatmalar, çoğu zaman hastalık habercisi olmasa da nadiren eklem iltihabı veya romatizma gibi rahatsızlıkların bir sonucudur. 

Diğer yandan eklem yerlerinden gelen sesler gün içerisin de hemen hemen herkesin yaşadığı doğal bir durum olmakta birlikte,  özellikle dizde meydana gelen sesler daha fazladır. Çünkü diz günlük aktivitelerimizde bize yardımcı olan ve vücudun ağırlığını taşıyan önemli bir eklem bölgesi bu yüzden en çok hareket eden ve zarar gören bölgede burasıdır. Dizden gelen sesler genelde kişinin spor yapmadığı ve güçlü kas yapısının olmadığı sonucunu doğurur. Eklem yerlerini güçlendirmek ve olası kireçlenme, kemik zayıflanmasına engel olmak için düzenli spor yapmak oldukça önemli. Aynı zamanda gıdalarla da bunun önüne geçilmekte; lif ve kalsiyum acısından zengin besinler ile beslenmek gerekir. Bunlardan en değerli besin olarak da ıspanak gösterilmekte. Bir diğer değerli besinler ise hayvansal ürünlerdir. Her gün bir bardak süt içmek ya da yoğurt yemek, kemikleri güçlendirir ve ileriki yaşlarda muhtemel kemik erimesini engeller. Kemik sağlığı açısından ciddi fayda sağlar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...