Ekonomik Dalgalanma Nedir?  

31 Mart 2022

Ekonomik Dalgalanma Nedir?  

Ekonomik dalgalanma nedir soruları merak edilmektedir. İktisadi hayatın gözlemleri, ekonomik kaynakların bazen fazla, bazen de kıt olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, başka bir deyişle, ekonomik faaliyet miktarının gözlemlendiği gibi kullanılır. Tutma seviyesini kesinti olmadan geçmenin imkansız olduğunu, bunun yerine dalgalanmalar gösterdiğini gösterir. Bu duruma ekonomik dalgalanma denir. Bu dalgalanmalardan bazıları mevsimsel ve koşulludur. Önem verdiğimiz oynaklık döngüseldir. Ekonomik dalgalanmanın bir başka nedeni de savaşlar, grevler, doğal afetler gibi beklenmedik nedenler olabilir. İlgilendiğimiz ekonomik dalgalanmalar, 2-10 yıllık aralıklarla ekonomik faaliyet hacmidir.  Bu dalgalanmalar, özellikleri itibariyle 1-2 aktif dal değildir. Tüm ekonomiyi kapsar; düzenli olarak tekrar eder.  

Ekonomik Dalgalanma Evreleri Nelerdir?  

Sanayileşmiş Batı ülkelerinde, Sanayi Devrimi'ni takip eden yıllarda genellikle (8- 10 yıl) gözlemlenen ekonomik dalgalanmalar görülmüştür. Böyle ekonomilerde ekonomik rahatlık ve zenginlik döneminin gerileme işsizlik ve fakirlik dönemlerini izlediği gözlemlenmiştir. Kolektif durum döngüsünde iki ardışık en düşük ekonomik faaliyet noktası arasındaki mesafe olarak tanımlanır. Dört aşama vardır: iyileşme, genişleme, gerileme ve daralma. Döngü fazının tepe noktası ile altı arasındaki gerileme orta düzeydeyse durgunluk, şiddetliyse durgunluk denir. Buna depresyon denir. 

Tepe: "A" noktası. Bu aşamada ekonomi neredeyse tam kapasite ile çalışmaktadır.  Üretimi artırmak için fabrikalara ve makinelere yatırım yapılmaktadır.  

Azalt ve küçült: Gerileme, "A" ve "B" noktaları arasındaki alandır. "B" yi "C" ye küçültün noktalar arasındaki alandır. Bu aşamada tüketiciler harcamalarını kısarlar. İşadamları üretimi azaltır. Bununla fabrikalarında genişlemeye yatırım yapmayı bırakırlar. İşçiler geçici olarak işten çıkarılır. İnsanın zihinsel durumu iyimserlikten karamsarlığa kayar.  
Resesyon ya da dip: “C” noktasıdır. Ekonomideki eksik istihdam oranı %7 veya daha fazlasından % 'ye ulaşırsa ekonomik durum daha da kötüleşir. Tüketiciler satın almalarını yalnızca yiyecek, giyecek ve kira gibi zorunlu satın alımlarla sınırlamaktadır.  

Genişleme ve canlanma: Yenilenme “C” ve “D” noktaları arasındaki alandır. Uzantı, "D" noktası ile "E" noktası arasındaki alandır. İyimserlik ekonomiye geri dönmüştür. Tüketiciler daha az da olsa harcamalarını artırmaya başlamaktadır. Girişimciler üretimi artırmak ve yeni  fırsatları yakalamak için yatırım yapmaya başlamak istemektedir.
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...