Ekonominin Isınması Nedir?

6 Nisan 2022

Ekonominin Isınması Nedir?

Ekonomi ısınması tabiri arabaların çok çalışması sonrası ısınması tabirinden türetilmiş olan bir terimdir. Ekonominin ısınması nedir? Sorusu sık bir şekilde araştırılan konulardan biridir. Kısaca anlatmak gerekirse ekonominin ısınması bir ekonomide gereğinden çok büyüme yaşanması demektir. Aslında büyüme ekonomiler için gerekli bir şey olmakla birlikte belirli bir oranın üzerinde ve sürdürülebilir olmaktan çıkan büyümelerde ekonomi ısınarak başta enflasyonun yükselmesi olmak üzere pek çok olumsuz sonuç doğurabilmektedir. Bu sonuçlardan ilki üretimde artan talep yönlü ivmelenme yaşanması ile birlikte hammaddelerin fiyatlarında talebe bağlı gelişen artışlar oluşmaktadır. Bu durum üretilen malzemenin fiyatına yansıyacağı için otomatik olarak enflasyon oluşumunu tetiklemektedir. Ekonominin ısınmasının ilk ve en önemli etkisi fiyat artışı ve buna paralel enflasyon oluşumudur. Ancak ekonominin ısınmasının tek olumsuz etkisi enflasyon üzerinde olmamaktadır. Bununla birlikte üretimde kullanılan girdilerin dışarıdan ithal edilme durumu yüksek ise bu da cari açığın zamanla büyümesine sebebiyet vermektedir. Buna paralel bütçe açıkları da ortaya çıkabilmektedir. Bunlar ekonominin ısınması sonucu ortaya çıkabilecek yan etkilerin bazılarıdır.

Ekonominin Isınmasında Neler Yapılabilir?

Ekonomide ısınma oluşabilmesi için tüketim yönlü talebin yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle aşırı ısınmış ekonomilerde ilk yapılacak önlemlerden biri talep kısıtlaması yoluna gitmektir. Bu gibi durumlarda ülkeler sıkı para politikası ve yapısal yapılabilecek bazı reformlarla ekonomiyi dengeli bir şekilde soğutma operasyonları yapmalıdırlar. Ekonomik ısınma büyüme bazlı olarak tanımlasak da bu büyüme sağlam kaynaklara dayanmadığından problem olmaktadır.  

Her ülkenin belirli bir üretim yapabilme kapasitesi bulunmaktadır. Bu üretim kapasitesinden daha yukarıda oluşan tüketim talepleri üretimi sıkıştırarak potansiyelinin üzerinde üretime zorlamakta bu da başta fiyat yükselmesi olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Ülkemizden ekonomik ısınma ile ilgili söylemlerin en çok yaygınlaştığı dönemlerden biri olan 2008 yılında buna benzer problemler derinlemesine görülmüş idi. Türkiye bu yıllarda cari açık yönünden oldukça zorlu bir süreç geçirmiştir. Ekonominin ısınma dönemlerinde kredi genişlemesine engel olmak için çeşitli tedbirler alınabileceği gibi faizler aracılığı ile de piyasada bulunan likidite denetlenebilmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...