Ekonominin Temel Sorunları Nelerdir?

28 Mart 2022

Ekonominin Temel Sorunları Nelerdir?

Yaşayan ekonomilerde zamanla bir çok sorun ortaya çıkabilmekle birlikte en temel sorunlara bir çok farklı unsurlardan oluşabilmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde daha sık rastlanılan bu sorunlar zaman zaman küresel boyutlarda da yaşanabilmektedir. Ekonominin temel sorunları nelerdir? Sorusunun cevabını yazımız devamında bulabilirsiniz. 

  • Buna göre ekonominin en temel sorunlarından birini yüksek cari açık oluşturmaktadır. Ülke ekonomilerinin dışa bağımlı olduğu modellerinde sık rastlanılan bir problem olan cari açık üretimde dışa bağımlılığı da ifade etmektedir. Kaynaklarını efektif kullanmayan ve üretimlerinde kullandıkları ara mamulleri bile dışarıdan ithal eden ülkeler zamanla cari açık dengesizlikleri ile başa çıkmak durumunda kalmaktadırlar.
  • Ekonominin bir diğer problemlerinden biri de yüksek enflasyon kaynaklı olarak bilinmektedir. Yüksek enflasyon genellikle piyasası kaygan ekonomilerde daha sık rastlanılan bir sorundur. Dövizin ülkede az olması, güvensizlik ve dövizin yukarı doğru tırmanışı gibi nedenlerle yükselebilen enflasyon oranları kontrol edilemediği taktirde gelir adaletsizliklerini daha da perçinlemektedir. Enflasyon sarmalı denilen olayı başlatan bu süreçte dışa bağımlı ekonomiler daha fazla etkilenmektedir. Fiyat artışları durdurulamadığı zaman ülke ekonomileri ürettikleri mal ve hizmetleri daha pahalıya üretmeye başlamakta buda dışa bağımlılığı arttırarak dövize talebi yükseltmektedir.
  • Ekonomin en temel sorunlarından birini de tasarruf oranlarını büyütememek oluşturmaktadır. Daha çok tüketim yönlü eğilimleri fazla olan ülkelerde görünen bu problem gelir gider dengesizliklerini oluşturmakta buda borçlanmanın artarak ekonomiye zarar vermesine neden olmaktadır.
  • Üretim dengesizlikleri beraberinde yüksek dışa bağımlılık ihtiyacı doğurmakta bununla birlikte dışa bağımlılık dış finans ihtiyacına varacak noktalara gelmektedir. Ülkeler gelirlerini dengeleyemediklerinde dış borç adı altında krediler almakta buda ilave bütçe yükümlülüklerini arttırmaktadır.
  • Vergi sisteminde yer alan sorunlarda ekonominin temel sorunları arasında yer almaktadır. Reformist vergi kararlarının alınmaması adaletsiz vergi düzenine yol açmakta özellikle yükün büyük kısmını kaydi çalışarak para kazananların sırtına yükleme yolu ile gelir adaletsizlikleri doğurmaktadır.
  • Ekonominin diğer büyük sorunlarından birini de hiç kuşkusuz işsizlik rakamları oluşturmaktadır. Ülkenin büyüme ve kalkınmasına yönelik olarak yeni iş sahaları açılmaması , üretimin desteklenmemesi gibi sebeplerle işgücünün verimli kullanılmaması ekonominin temel sorunlarını oluşturmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...