Elde Bulaşık Yıkamak

12 Ocak 2022

Elde Bulaşık Yıkamak

Japonya'da evlerde genelde bulaşık makinesi olmadığını ve Japonların çoğunlukla elde bulaşık yıkadıklarını biliyor muydunuz? Peki neden Japonların evinde bulaşık makinesi yok? Aslında bu tamamen yeme içme kültüründeki farklılıklarından kaynaklanıyor. Genelde evlerinde hazır ve paketli gıda tükettikleri için fazla bulaşık çıkartmıyorlar. Çıkan bazı ufak tefek bulaşıkları da elde yıkıyorlar. Buradan yola çıkarak elde bulaşık yıkamak ile ilgili detayları sıraladık. 

Elde Bulaşık Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elde bulaşık yıkamanın bir sıralaması olmak zorundadır. Sürekli akan bir suyun altında bulaşık yıkamak aşırı derece fazla su tüketimi anlamına gelecektir. Bu sebeple genelde elde bulaşık yıkarken sıcak suyu ve bulaşık deterjanını bir kabın içine koyar ve bulaşıklarımızı o suyun içinde yıkarız. Bu da şu anlama gelmektedir. Önce yağlı yemek kirleri barındıran tencerenizi sonra da su içtiğiniz bardağı yıkayamazsınız. Bu şekilde bir yıkama sıralaması izlerseniz yağlı kalıntılar bulaşık suyunuza bulaşacağı için bardağınız olduğundan daha fazla kirlenecektir. Bu da daha fazla çaba harcayarak bulaşık yıkamak demektir.

Elde bulaşık yıkarken ilk yapmanız gereken işlem kalıntıları yok etme işlemi olmalıdır. Tıpkı bulaşıkları makineye koymadan önce yapmanız gereken ön yıkama işlemi gibi. Bulaşık suyunuzu bardakların, tencerelerin, tabakların üzerinde kalan kalıntıları sıyırdıktan sonra hazırlamanızı tavsiye ederiz. Böylece elde bulaşık yıkamak daha kolay hale gelecektir. 

Bulaşıklarınız için ön yıkama işlemini yaptıktan sonra, ılık deterjanlı suyunuzu hazırlayın ve ilk sırada bardaklarınızı yıkayın. İkinci sırada çatal bıçaklar yer almalıdır. Böylece daha hızlı hareket edebileceksiniz. Sıralamada üçüncü sırada tabaklar yer almaktadır. Tabaklarınızı da yıkadıktan sonra en son tencere, fırın kabı gibi en yağlı bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Elde bulaşık yıkarken bu sıralamayı uygularsanız en pratik şekilde bulaşıklarınızı yıkamış olacaksınız.

Yine de;

Çağımızın en önemli sorunlarından biri olan su tüketimini azaltmak için bulaşık makinelerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Bulaşık makinelerinin elde bulaşık yıkamaya oranla daha az tükettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kahve, su, meşrubat içtiğiniz bardaklarınız gibi sık sık kullanılan mutfak eşyalarınızı her zaman temiz tutmak için elde bulaşık yıkayabilirsiniz. Evinizde bir bulaşık makinesi bulunmaması ya da bulaşık makinenizin bozulması ihtimaline karşı, yukarıda anlattığımız sıralamayı uygulamayı unutmayınız. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...