Elektrikli Araçlar Geleceğimizi Nasıl Değiştirecek? 

27 Temmuz 2021

 

Elektrikli Araçlar Geleceğimizi Nasıl Değiştirecek? Sanayi devrimi sonrasında hızla gelişen motorlu makinalar ve araçlar etrafımızı çok hızlı bir şekilde sardı. Bu araçlar özellikle ulaşım sektöründe olmazsa olmazlar arasında yerini aldı. Petrol ve türevi yakıtlar ulaşım sektörünün en çok kullandığı kaynaklardır. Günden güne trafikteki taşıt sayısındaki artış hızla bir çözüm üretme ihtiyacını doğurdu. Gerek doğayı koruyabilmek adına gerekse fosil yakıtların yakın gelecekte tükenmesi söz konusu olması farklı yolla enerji arayışını ortaya koymaktadır. Böylece insanlık elektrikli araçlara yönelmeye başlamıştır. 

 

 

Elektrikli Araçlar

Elektrikli araç araştırmaları 1800'lü yılların ortalarına kadar uzanmaktadır. Bilinen ilk elektrikli araç 1835 senesinde Thomas Davenport tarafından ABD Vermont'ta icat edilmiştir.  Elektrikli araçlar 1900'lü yıllarda revaçta olsa da menzil sorunu, içten yanmalı araçlara göre maliyetinin yüksek olması ve yüksek hızlara ulaşamaması gibi sorunlarla içten motorlu araçların gölgesinde kalmıştır. FORD firmasının seri üretime geçmesiyle de elektrikli araçlar karayolu ulaşımında unutulmaya başlamıştır. Ancak hava kirliliği, fosil yakıtların azalması gibi pek çok çevresel sorunla birlikte son yıllarda elektrikli araçlar tekrar gündemimize taşınmıştır.

 

 

Elektrikli Araçların Geleceği

Dünyanın en büyük çevresel problemlerinden birisi haline gelen karbondioksit salınımı devletlerin ciddi bir konusudur.  Bu salınımı azaltmak amacı ile fosil yakıt tüketimini bırakmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarını tüketmek gerekmektedir. Benzinli ve dizel araçların fosil yakıt harcaması ile ortaya çıkan bu salınım, global iklim değişikliğinin en büyük sebeplerinden biri haline gelmiştir. Dünyada elektrikli araçların yaygınlaşması konusunda devletler çeşitli yöntemler kullanmaktadır. Örneğin fosil yakıt kullanan araçların çevre dostu araçlara göre vergisinin daha yüksek olması, altyapı çalışmaları, satın alma indirimleri gibi. Amaç çevre dostu araç kullanımına teşvik etmektir. 

 

 

 

2012 senesinde yüzde yüz elektrikli aracı Tesla S ile seri üretime başlayan Tesla, gelecekte hızla gelişecek pazardaki pozisyonlarını geliştirmeye başladı. Batarya teknolojisinin gelişmesiyle de şimdi çoğu firmanın elektrikli araç modeli mevcuttur. Morgan Stanley analizlerine göre, 2021 senesinde globaldeki elektrikli araç pazarının %50 büyümesi bekleniyor. 2030 senesinde ise, dünyada satılan araçlarının %50'nin elektrikli araçlardan oluşacağı ve yollardaki araçlarda elektrikli oranının %31'i geçeceği öngörülmektedir. Gelecekte ise çevreye saygılı bu yeni ulaşım türünün başarı sağlaması, gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması, kanunların uygun hale getirilmesi ve toplum tarafından kabullenilmesiyle beraber bu oran çok daha fazla artacaktır. Bunların sonucunda elektrikli araçların otomobil dünyasının geleceğinde önemli bir konumda olacağı hiç şüphesiz kaçınılmazdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...