Elektro anestezi nedir?

21 Ocak 2022

Elektro anestezi nedir?

Elektro Konsvülsif Tedavi olarak bilinen bu tedavi şeklinde, beyne çok düşük güçte elektrik uyarımı verilmektedir. Beyin hücreleri arasındaki, hormonsal iletişimin dengelenmesine olanak sağlamaktadır. Halk arasında elektro şok tedavisi olarak bilinmektedir. Ne kadar halk arasında korkulacak bir durum gibi gözükse de, aksine acılı ve ağrılı bir tedavi değildir. Çok uzun zamandır, birçok psikiyatri bozukluğun tedavisin de kullanılmaktadır. Elektro Konsvülsif Tedavide, uygulanan anestezi korkulacak bir durum değildir çok yüzeysel olmakta ve hastanın uyuması ve uyanması arasında geçen süre beş dakika gibi bir süredir. Tedavinin kendisi ve beyinde oluşturulan, hedeflenen etkinin süresi 20 – 30 saniye olmaktadır bazen değişkenlik gösterip 60 saniyeye kadar uzaya bilmektedir ama bu etkinin süresi doktor tarafından da durdurulabilmek de ve kontrol edilmektedir. Yani anestezi olayı korkulacak bir durum gerektirmeyerek çok kısa aralıkla olmaktadır. Çok uzun yıllardır kullanılan Elektro Konsvülsif Tedavi kullanılmasının, avantajı oldukça yüksek ve güvenli olarak kabul edilmektedir. 

Tedavinin yan etkileri var mıdır?

Hastadan hastaya değişmekte olup, her tedavide yan etki olabileceği gibi bu tedavi biçiminin de yan etkileri vardır.  Fakat bunları, tedavi sürecinde hastaya özgü, takip ve kontrol edilmektedir. Elektro Konsvülsif Tedavi uygulaması sonrasında, hasta uyandığı anda ilk bir saat içerisinde yavaşla hafifleyen bir şaşkınlık ve çevresini tanıyamama durumu ile karşılaşabilir. İlk aylarda yakın tarihte olan anılarını, telefon numaraları gibi bazı olayları hatırlamakta hafif de olsa güçlük çekebilir. Fakat bu durum aylar içerisinde yavaşça hafifleyerek ortadan kalkar ve artık endişe yaratacak bir durum olmaktan çıkar. Bu durum hafıza silme tekniği gibi olaylarla karşılaştırılmamalı ve bu tedavinin unutkanlık olması durumu en aza inmiş bir yan etki biçimidir. 

Tedavi öncesinde?

Tedavi öncesinde, hastada Elektro Konsvülsif Tedavi uygulanıp uygulanmaması için dahiliye doktoru, nöroloji doktoru, anestezi doktoru hastayı değerlendirip, risk faktörlerini gözden geçirip eğer bu tedavi biçimini uygun görmezlerse psikiyatri doktoruna, bu tedavi biçimi uygun değildir bilgisi verilmektedir.

Elektro Konsvülsif Tedavisi neden gereklidir?

Çok ağır depresyon durumundaki kişiler, intihar girişiminde olabilecek kişiler, başkasına zarar verebilecek kişilerde, yine çok ağır olabilecek yemek yeme bozukluğu olan kişilerde, şizofreni hastası olan kişilerde, hastanın yaşam riski olduğu durumlarda gereken tedavi biçimidir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...