Ellerimiz Sağlığımız Hakkında Bilgi Veriyor

11 Mart 2021

Belli yaştan sonra ellerde olan belirtiler bunun ilk göstergesi sayılır. Bunun yanında bazı sağlık sorunları da baş göstermektedir. Uzmanlar ellerde meydana gelen bazı belirtiler vücudumuzda olan bazı sağlık sorunlarına işaret ettiğini söylemektedir.

Avuç içi kırmızılığı

Tıp dilinde kırmızı avuç içi, almar eritemin denilmektedir. Avuç içinde meydana gelen kırmızı renk karaciğer probleminin olduğunu işaret etmektedir. Kırmızılığın nedeni ise, avuç içinde olan damarların genişlemesi ile ve hormonların dengesinde değişikliği neden olur.

Eğer sizde elinizde kırmızılık olduğunu düşünüyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Ayrıca bu gibi durumlarda sağlığınıza özen göstermeli ve alkol alımını azaltmalısınız.

Ellerde Terleme

Ellerde oluşan terlemenin bazı sağlık sorunları ile bağlantısı var.

Stres

Çok fazla terleme

Aşırı yoğun trioid

Daha çok stres ile alakalı olan avuç içinde terleme hiperhidroz olarak da bilinir. Bu nedenle stres durumunuzu azaltmaya özen gösterin. ( nefes egzersizi, meditasyon ) Her kontrol altına alamıyorsanız mutlaka bir doktora başvurun.

Ellerde karıncalanma

Çok fazla karıncalanma var ise önemli bir sağlık sorunu olabilir. Hemen bir hekime danışmanızda fayda vardır. Diğer belirtileri ise fazla kullanılan alkol, kahve alımını ve stres, kaygı durumunu azaltmalısınız.

Tırnak sorunları

Eğer tırnaklarınızda çatlama ve zayıflık görüyorsanız, çinko eksikliği olabilir. Vücut ve sağlığımız için oldukça önemli. Vücudumuzda oluşan yara iyileşmesinde çinko önemli rol oynar. Bağışıklığı güçlendirir ve hücrelerin bölünmesinde yardımcı olur.

Kuruyan eller

Ellerde meydana gelen kuruluk gençler de ve ilerlemiş yaşlarda görülmektedir. Su tüketiminin az olması büyük etkendir. Bu nedenle daha çok su içmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca balık ve kuruyemiş tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...