En Çok Kanyonları ve Benzeri Farklı Doğal Güzellikleri Bulunan Ülkeler

5 Temmuz 2021

 

Doğa harikası kanyonlar, eşsiz güzellikleri ile doğa meraklılarını kendisine çekmektedir. Az bilinmeleri, kalabalık olmamaları, huzur ve sakinliğin adresi olarak gösterilen kanyonlar dünyada en çok ABD, Afrika kıtası ülkeleri, Çin, Fransa, Nepal, Pakistan ve ülkemizde bulunmaktadır. 

Kanyonlara yapılan gezilerde unutulmaz manzaralara eşlik ederken, atmosferin son derece farklı bir büyüye sahip olması da kanyon ve benzeri doğa güzelliklerini seven gezginleri etkilemektedir. Peki, ülkemizde ve dünyada bulunan kanyonlar hangileridir?

 

 

Doğa Harikası Kanyonlara Sahip Ülkeler

Dünyanın en fotojenik ve büyük kanyonlarına sahip olan ülkelerin görülmesi gereken ve en çok bilinen kanyonları şöyle sıralayabiliriz;

Güney Amerika Kıtasında Bulunan Kanyonlar

Antelope Kanyonu, Arizona Büyük Kanyon, Bryce Kanyonu bulunmaktadır. Özellikle eşsiz bir şekilde şekillenmiş taşları ve rengârenk görüntüsü ile en çok ziyaret edilen kanyon Antelope Kanyonu olmaktadır. Arizona’nın kuzeyinde bulunan Büyük Kanyon ise milyonlarca yıllık erozyon hareketleri sonucu oluşmuştur. 1,6 km derinlik ve 446 km uzunluğu bulunmaktadır. Çarpık tabiat alanı, zıtlıkları ve oluşan renk tablosunu görmek isteyen doğaseverleri kendisine çekmektedir. Bryce Kanyonu ise doğal amfi tiyatro gibi olan görüntüsü ile kireçtaşından oluşma kolonlara sahiptir. Özellikle yıldızları gözlemlemek isteyenlerin uğrak yeridir. 

 

 

Afrika Kıtasında Bulunan Kanyonlar

Dünyanın en büyük doğa harikası kanyonlar sahip kıtalardan biri Afrika olmaktadır. Özellikle Güney Afrika ülkelerinde bulunan kanyonlar büyüklükleri ve güzellikleri ile bilinmektedir. Mpumalanga da bulunan Blyde Nehri Kanyonu, dünyanın en büyük 3. Kanyonu olarak bilinmektedir. 33 kilometre uzunluğunda bulunan bu kanyon görkemli manzarası ile ünlü olmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük yeşil kanyonu olarak da adlandırılmaktadır. Bir diğer Afrika kanyonu ise Namibya’da yer alan Balık Gölü Kanyonudur.  Afrika kıtasının en büyük kanyonu olan ve zıtlığı ile turistlerin ilgi kaynağı olan bu kanyon 160 km uzunluk, 27 km genişliğe ve 550 m derinliğe sahiptir. 

 

 

Diğer Bilinen Devasa Doğal Güzel Kanyonlara Sahip Ülkeler

Dünyanın diğer harika kanyonlarına sahip ülkeler ise İzlanda’da bulunan Fjaðrárgljúfur Kanyonu, Fransa'da bulunan Verdon Vadisi Kanyonu, Çin'de bulunan Kaplan sıçrayışı Kanyonu, Nepal'de bulunan Kali Gandaki Kanyonu, Pakistan'da bulunan Indus Kanyonu sayılabilir.

 

 

Ülkemizde birçok eşsiz kanyona sahiptir. Baş döndüren, gizli kalmış bu kanyonların bazıları çok bilinse de yapılan çalışmalarla yeni yeni ortaya çıkan kanyonlar da bulunmaktadır. Valla Kanyonu, Karacehennem Boğazı& Ersizlerdere Kanyonu Kastamonu, 3. Köprülü kanyon Antalya, Saklıkent Kanyonu Muğla, Zinav Kanyonu Tokat, Anadolu’nun en büyük kanyonu olan Malatya’da bulunan Levent Vadisi, Elâzığ ve Malatya arasında bulunan Fırat Nehri Saklı Kanyonları ve Erzincan'da bulunan görenleri hayrete düşürecek güzelliğe sahip Karanlık Kanyon bunlardan sadece birkaçıdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?

26 Haziran 2022

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?Dünyada ara sıra da olsa cereyan eden volkan...

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  

23 Mayıs 2022

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  Şehir Isı Adası i...

Tüketilemeyen Su Kaynakları Nelerdir?

16 Mayıs 2022

Tüketilemeyen Su KaynaklarıOkyanuslar, denizler, kaplıca ve maden suları, yer altı suları,...