En Çok Maaş Alan Meslekler  

22 Temmuz 2021

 

En çok maaş alan meslekler meslek seçimi yapacak kişiler tarafından araştırılmaktadır. Ülkemizde yüksek miktarda maaş alan meslekler sıralamasında fazla sayıda meslek grubu yer almaktadır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinin bitirilmesi ile birlikte bu meslek dallarında çalışılmaya başlanabilmektedir. Bu meslek gruplarının aylık ve yıllık maaş ortalamaları bu yazımızda yer almaktadır. Ortalama olan bu maaş bilgileri çalışılan kuruma ya da şirkete bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Ülkemizde maaşı yüksek olan meslekler şu şekildedir;  

 

 

Uzman Doktor  

Uzman doktor, dünya üzerindeki en kutsal olan mesleklerden, son dönemlerde aslında bütün dönemlerdeki, en zorlu olan meslekler arasında yer alıyor. Bilindiği üzere 2020 yılında patlak veren pandemi nedeni ile sağlık çalışanlarının mesaileri de oldukça artış gösteriştir. Sağlık alanında ön plana çıkan meslek grubu olan uzman doktorluk hem dünya üzerinde hem ülkemizde en yüksek maaş alan mesleklerden biridir.  

Petrol Mühendisliği  

Son zamanlarda en popüler meslekler arasında petrol mühendisliği üst sıralara ulaşmış olan bir alandır. Ülkemizde oldukça kazançlı bir meslek dalı olan petrol mühendisliği belli bir eğitim seviyesi gerektirmektedir. Bunun için üniversiteden petrol mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bununla birlikte petrol mühendisliği bölümünden mezun olan lisans mezunu kişilerin, yüksek lisans programlarını tamamlanması ile maaşlarında artış olmaktadır.  

 

 

Pilot  

Pilotluk hem oldukça kazanç sağlayan hem de prestijli bir meslek grubudur. Pilotların hem dünyada he de ülkemizde en fazla kazanan meslek grupları arasında olduğunu söylemek yanlış olmamaktadır.  

Gereken eğitimleri alarak ve tecrübe kazanarak, pilotlar bu alanda yeni çalışmaya başladıklarında dahi güzel rakamlar ile ücretlendirilmektedir. Ülkemizde hizmet veren bir pilotun seneler ortalama kazancı genel olarak oldukça iyi miktarlara ulaşabilmektir. Fakat pilot olabilmek için ilk etapta zorlu olan sınavların verilmesi gerekmektedir.  

 

 

Noterlik  

Ülkemizde en çok maaş alan meslekler arasında noterlik de yer almaktadır. Noter olarak görev yapmak isteyen bireyler belli bir seviyede eğitim almış olması gerekmektedir. Noter olabilmek için ilk şart hukuk fakültesinden mezun olmaktır. Hukuk fakültesinden mezun olan bireyler, daha sonrasında noterlik adına başvuru yapabilmektedir. Noter, hayatın her alanında ihtiyaç duyulan bir meslek icra etmektedir. Dolayısıyla da kazançları bu ihtiyaçlar göz önüne alınarak belirlenir. Ülkemizde aktif olarak hizmet veren noterlerin ortalama olarak senelik kazancı büyük tutarlara kadar ulaşabilmektedir. Bu yüksek miktardaki rakam, bu mesleğin önemini her defasında gözler önüne sermektedir.  


 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...