En Faydalı Vitaminler Hangileridir?  

7 Şubat 2022

En Faydalı Vitaminler Hangileridir?  

Vitaminler vücudumuzda belirli oranlarda bulunmalı ve cilt hastalıklarını gidermekten metabolizmayı düzenlemeye, kan hücrelerinin üretilmesinden kemik gelişimine kadar vücut fonksiyonlarında birçok işlevi yerine getirmelidir. Vücudun metabolizması yeterli miktarda vitamin üretmiyorsa, doktor tarafından reçete edilen ve kişiye uygun olan besin veya takviye ile vücuda alınmalıdır. Vitaminler, yediğimiz gıdaların çoğunda bulunan ve vücudumuz için çok faydalı olan, metabolizmamızın sağlıklı işleyişini çeşitli şekillerde destekleyen organik bileşiklerdir. Sağlıklı bir yaşamın devamı ve birçok hastalığın tedavisi için vitaminlerin rolü çok önemlidir. Vitaminlerin rolünü anlamak, bir kişinin kendileri için sağlıklı bir diyet hazırlamasına yardımcı olabilir. Vitaminler vücudun sağlıklı çalışması için mutlaka gereklidir ve tüm organ ve sistemleri etkiler.  

Vitaminlerin Faydaları Nelerdir?  

Vitaminlerin birçok faydası vardır. Her vitamin birbirinden faydalı ve her vitaminin etki ettiği bir bölge vardır. Kaliteli bir yaşam için gerekli olan vitaminler ve faydaları şu şekildedir;  

  • Günlük hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmemizi sağlarken, hastalıklarla mücadelede de etkilidir. Hastalık seyrinde çeşitli olumsuzluklara yol açabilecek etmenlerle vücudun savaşmasında rol oynar.
  • Hücre zarı ve DNA gibi yapısal alanlarda oluşabilecek herhangi bir zarardan korunmada etkilidir.
  • Vücuda bağışıklık kazandırır. Mikrop, virüs, bakteri kaynaklı hastalıkların sık görülmesini engeller ve hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan görevini üstlenir.
  • Uzun süre ilaç kullanmak zorunda kalan kronik hastalığı olan kişilerde ilaçların yan etkilerinin en aza indirilmesi; İlaçların vücuttaki zararlı etkilerini önlemede veya azaltmada etkilidir.
  • Hazımsızlık gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen hastalıkların tedavisinde olumlu rol oynar.
  • Mide, bağırsak ve pankreas sağlığı için önemlidir. Mide ve bağırsaklarda besinlerin emilimini arttırır.
  • Kemikleri güçlendirir ve eklem sağlığı için önemlidir. Bunlar özellikle belirli bir yaştan sonra osteoporoz sorununu ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için gerekli besinlerdir.
  • Kas kramplarını gidermeye yardımcı olur.
  • Kandaki yağ oranını dengeler ve damarları güçlendirir. Kan damarı tıkanıklığını önler. Kan yoğunluğunu düzenler. Bu sebeple kalp damar hastalıklarına ve kolesterole iyi gelir.
  • Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Ağız, dil ve diş eti yaralarına iyi gelir. Cilt, tırnak ve saç sağlığı için de faydalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...