En İyi Temizlik Nasıl Yapılır?

2 Ocak 2022

En İyi Temizlik Nasıl Yapılır?

En iyi temizlik sık ve düzenli yapılan temizliktir. Günlük yaşamda kullanım alanlarının temiz olması sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın anahtarıdır. Yaşam alanınız ne kadar şık, güzel ve ferah olursa olsun temiz ve düzenli değilse tüm özelliğini yitirir. Özellikle son yıllarda meydana gelen enfeksiyon hastalıkları (koronovirüs bunların başında geliyor) hijyenik ve temiz bir ortamın önemini hatırlatmış bulunmaktadır. Temizlik ve hijyenin yanı sıra düzenli ortamın insan psikolojisi üzerindeki etkisi de göz ardı edilemez. İyi bir temizlik için belli bir rutinin olması kapsamlı temizliği kolaylaştırır. Süreğen bir temizlik düzeni süreğen hijyenik bir ortam oluşmasını sağlar. 

Temizlik İşlemi Hangi Aşamalar İle Yapılmalıdır?  

En iyi temizlik için belli aşamaları takip etmek hijyeni arttırır ve temizlik işini kolaylaştırır. Doğru temizlik için gerekli aşamaları takip edecek olursak şu şekilde sıralanabilir.

  • Temizlik yapılacak ortam (ev veya işyeri gibi) havalandırılmalıdır. Havalandırma işlemi temizlik harici sık sık yapılmalıdır. Ortam havasının temiz olması insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle temizlik işlemi başladığında havalandırmada yapılmalıdır.
  • Duvarlarda olabilecek lekeler silinmelidir. Evin en göze gelen yerlerinden biride duvarlar olduğu için duvarlardan başlamak gerekir. El izi lekeleri vb. izleri evin boyasına zarar vermemesi için sirkeli su ile temizlenmelidir.
  • Duvarlardan sonra perde ve camlara geçilmesi daha doğru bir tercih olur. Perdeleri çamaşır makinasına koyduktan sonra cam temizliğine başlanmalıdır. Cam temizliği esnasında cam silme bezleri ve cam temizleme suları kullanılarak yapılmalıdır. Cam bezleri leke bırakmaz ve kolay temizlik sağlar. Cam temizleme sularına tuz koymak cam temizliğini hızlandırır. Ayrıca sirkeli su cam temizlemede kullanılan doğal ürünlerdendir. Sirkeli su, camların daha uzun temiz kalmasını sağlar.
  • Bir sonraki aşama ortalığı düzenledikten sonra toz almaya başlamaktır.
  • Mobilya üzerindeki kumaşlar ve çarşafların değiştirilip yıkanması, eğer gerekli ile ise yastıkların havalandırılması gerekir. Koltuk ve döşemelerin deterjanlı su ile silinip temizlenmelidir.
  • Dolap içleri ve çekmecelerinin tozları alınıp düzenlenmelidir.
  • Banyo ve tuvaletler en çok kirlenen ve en sık temizlenmesi gereken alanlardır. Düzenli olarak temizlenen banyo, tuvalet ve lavabolar belli aralıklarla detaylı temizlenirse iyi bir temizlik sağlanmış olur. En çok bakteri barındıran yerler olduğu için klozet kanalları, küvet ve duşakabinlerin köşe veya kenarları iyice temizlenmelidir. Banyo dolap içi ve tezgahı düzenlenip temizlenmelidir.
  • Tozu alınan ve toparlanan bütün ev süpürülmelidir. En iç odadan başlamak kolaylık sağlar. Çekilebilecek tüm eşyaların arka ve altı süpürülüp silinmelidir. Dip köşelere özen gösterilerek süpürülmelidir. Çok tozlu evlerde toz alma işlemi süpürüldükten sonra yapılmalıdır.
  • Ev temizliğinde en önemli yerlerden biride mutfak temizliğidir. Mutfak sık kullanılan yer olduğu için sık temizlenerek yük hafifletilmelidir. Mutfak dolap ve tezgahı temizlenmeli, bulaşık varsa makineye dizilmelidir. Erzak dolaplarının boşaltılıp, buzdolabı iç temizliği yapılmalıdır.
  • En son her yeri temizlenen ve düzenlenen evin yerleri silinerek en iyi temizlik işleminin sonuna gelmiş olunur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...