En Popüler Kış Sporları Nelerdir?

8 Kasım 2021

En Popüler Kış Sporları Nelerdir?

Havalar soğumaya başladığında birçok insana sıcacık evinde battaniye altında elinde kahveyle vakit geçirmek cazip gelse de bazıları da en popüler kış sporlarını denemek için sabırsızlanır. Sağlıklı olmak ve zinde kalmak için kış aylarında da egzersiz yapmak oldukça önemli. Adrenalin dozunu arttırarak hayatınıza heyecan katmak için sadece kış aylarında yapabileceğiniz en popüler kış sporlarına bir şans verin.

Ülkemizde En Sevilen Kış Sporları 

Kayak

Kar yağışlarının başlamasıyla birlikte kayak sezonu açıldığında Türkiye’deki kayak merkezlerinde kayak yapmayı öğrenebilirsiniz. Bu adrenalin dolu sporu denemek için ilk etapta kayak ekipmanlarını kiralayabilir, bu sporu ilerletmek istediğinizde ekipmanları alabilirsiniz. Kayak yapmadan önce kayış, duruş, düşüş eğitimlerini almak en popüler kış sporlarından biri olan kayağı öğrenmek için ilk adımdır. 

Snowboard

Snowboard hem ülkemizde hem dünyada en popüler kış sporları denince akla ilk gelen spor dalıdır. Teknik bir spor olan snowboard eğitim alınmadan yapılmaya çalışıldığında sakatlanmalara neden olabilir. Board denen bir tahta üzerinde iki bacağın sabitlenmesiyle yapılan bu spor adrenalin severlerin gözdesi. Snowboard kaykay, kızak, sörf ve kayak sporlarının birleşimi gibidir, bu nedenle yapılması en heyecan verici kış sporlarının başında gelmektedir. 

Snow Kite

Dünyada en popüler kış sporlarından biri olan, ülkemizde de giderek yaygınlaşan snow kite, karda ya da buzda kaymak için bir ip ile uçurtmaya bağlanarak yapılan bir spordur. Karlı açık arazilerde yapılabilecek bu sporu denemek isteyenler Kartalkaya, Uludağ, Erciyes ve Sarıkamış’taki kayak merkezlerinde eğitim alabilir. Kendinizi rüzgara bırakarak uçuyormuş hissesini tatmak için snow kite denenmesi gereken kış sporlarından biri.

Buz Pateni

Kış sporlarının arasında en zarifi kuşkusuz buz pateni. Metal kanatlı patenler üzerinde yapılan bu sporu denemek için kış aylarını beklemeye gerek yok. Suni pistler sayesinde dilediğiniz zaman buz pistinde kayabilir ve dans edebilirsiniz. Özel bir eğitim almaya gerek duymadan keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kar Raftingi

Ülkemizde yeni ilgi görmeye başlayan kar raftingi takım olarak yapılan bir spor. Suyun üzerinde yapılan raftingten farkı karların üzerinde kürek çekerek bota yön vermek ve botun kontrolünü sağlayabilmek. Son dönemlerde popüler olmaya başlayan bu kış sporunu denemek isteyenler Trabzon, Düzce, Erzurum ve Erzincan’daki pistlere gidebilir.

Curling

Kış olimpiyatlarında da yer alan ve dünyada popüler olan bu kış sporu ‘buzda satranç’ olarak da adlandırılabilir. Takım olarak yapılan bu spor için eğitim almak gerekiyor. Curling sporu için Erzurum’da 42 x 43 metrelik Curling Arena adıyla bir buz pisti tesisi bulunuyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...