En Prestijli Üniversite Bölümleri

22 Mayıs 2022

En Prestijli Üniversite Bölümleri

En prestijli üniversite bölümleri konusu günümüz koşullarında en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri olmaktadır. Özellikle üniversite hayatına atılmaya hazırlanan öğrenciler tarafından merakla araştırılan bölümler mevcuttur. Türkiye’de okunabilecek en prestijli üniversite bölümleri ise tıp, diş hekimliği, eczacılık fakültesi, hukuk, mimarlık ve mühendislik olarak listelenmektedir. Bu bölümlerde okuyanlar arasında alanınızda ün yapmak, fazla miktarlarda maaşlara sahip olmak ve kendinizi sürekli olarak geliştirmek halinde olunabilecek bölümler arasındadır. Bu özelliklerin dışında özellikle son zamanlarda daha da yaygın olarak gelişen dijital dünyada yer edinmesi düşünülen diğer prestijli üniversite bölümleri ise beslenme ve diyetisyenlik, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, psikoloji, fizyoterapi ve rehabilitasyon şeklinde yer almaktadır.

En Prestijli Üniversite Bölümlerinin Avantajları

Üniversite bölümü seçerken üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin en çok dikkat etmeleri konu bu bölümün alanında ilerleyebilme düzeyi olmalıdır. Bu bölümü bitirdikten sonra yüksek yaşam standartlarına sahip olabilmek de diğer önemli konulardandır. Çalışma saatlerinin yüksek veya az olması da bu konuda diğer önemli kriterlerdendir. Dijitalleşen dünyada bu duruma ayak uydurabilecek prestijli bir üniversite bölümü okuyarak gelecek yaşamda öğrenciler hayat kalitelerini yükseltmek istemektedir. Bu prestijli bölümler ise günümüz şartlarında sıralandığında;

 • Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi şeklindedir.

Ayrıca bu bölümler de gittikçe zaman içerisinde dijitalleşen dünya da kendilerini prestijli üniversite bölümleri olarak yer edinmişlerdir;

 • Beslenme ve Diyetisyenlik Uzmanlığı
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 • Psikoloji
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon.

Üniversite sınavına hazırlanan gençler bu bölümlerden birisini okumayı tercih ettikleri takdirde gelecek yaşamlarını garanti altına almış olacaklardır. Bu bölümlerden bazılarının avantajlarına detaylıca bakacak olursak:

 • Hukuk Fakültesi: Hukuk fakülteleri son dönemlerde değil her dönem ışığı parlayan fakülteler arasındadır. Hukuk bölümleri okuyan öğrenciler okul aşamasında zor süreçlerden geçseler de mezun olduktan sonra güzel bir kariyer hayatı bekliyor olacaktır.
 • Tıp Fakültesi: Tıp fakültesi bölümleri de her dönem gözde bölümler arasındadır. Bununla beraber her yıl en yüksek puanlı öğrenciler tıp fakültesinin prestijli bölümlerinde okuyabilmektedir. Tıp fakültelerinde okuyan öğrenciler 6 yıllık zor bir eğitim süreci sonunda mezun olduklarında iş sıkıntısı yaşamadan iş bulmaktadırlar.
 • Eczacılık Fakültesi: Eczacılık fakültesi bölümleri de günümüzde en prestijli üniversite bölümleri arasında yer almaktadırlar. Sayısal sınav puanıyla öğrenci kabul eden fakültelerde okuyan eczacılık öğrencileri eczacı unvanı ile mezun olurlar. Bu eczacılar istekleri doğrultusunda devlet ve üniversite hastanelerinde görev yapabilmektedirler.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...