En Sık Görülen Kanser Türleri

19 Eylül 2021

En sık görülen kanser tipleri; cilt, meme, akciğer, prostat, mide, kolon, rahim ağzı ya da lenf bezi tümörü kanseridir. Bu kanserinin görülme sıklığı kadın ya da erkeklere göre ve yaşanılan şartlara göre değişmektedir. Neyin kansere sebep olduğu günümüzde hala bilinmemekle birlikte yaş, cinsiyet ya da aile gibi etkenlerle birlikte kanser görülme riski artıp azalmaktadır. Değiştirilemeyen faktörler arasında yaş ve cinsiyet girerken değiştirilebilir faktörler arasına sigara, alkol kullanımı, kötü beslenme, hava kirliliği ya da gıdalarda bulunan genetiği ile oynanmış maddeler girmektedir. 

Sık Görülen Kanser Çeşitleri

 1. Meme kanseri; meme kanseri, kadınlarda görülen kanser çeşitlerinde ilk sırada yer almaktadır. Her sekiz kadından birinde görülen meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin hastalanması ile ortaya çıkar.
 2. Mide kanseri; midede gelişen enfeksiyon mide kanserine yol açmaktadır.
 3. En sık görülen kanser tipleri arasında olan kan kanseri; diğer adı lösemi olan kan kanseri, vücuttaki akyuvar adı verilen hücrelerin çoğalmasıyla ortaya çıkar.
 4. Yemek borusu kanseri; ağız boşluğunun son noktasından itibaren göğüs kafesi içerisine kadar olan soluk borusunun arkasında oluşan bu kanser türü yetişkin bir insandan 25 santim boylarına gelebilmektedir.
 5. Akciğer kanseri; akciğer, vücudumuza oksijen sağlamak da görevli organımızdır. Akciğer kanseri olan bir kişi nefes güçlüğü çekmekle birlikte oksijen azlığından kaynaklı beyinde hasara yol açılmasına neden olmaktadır.
 6. Böbrek kanseri; böbrekler vücut için süzgeç görevi görerek idrardan kana kadar her şeyi süzerek vücuda yardımcı olur. Böbrek kanseri olunduğunda ise böbrek işlevini yerine getiremez ve vücutta zararlı maddeleri bırakır.
 7. Cilt kanseri; içerisinde ne olduğu bilinmeyen maddelerin cilde sürülmesi ile oluşur.
 8. Mesane kanseri; mesane kanseri, mesane içerisinde yer alan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artması ile oluşmaktadır.
 9. Kalın bağırsak kanseri; kalın bağırsak kanseri, kalın bağırsağın içerisinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde artmasıyla oluşmaktadır.
 10. Baş ve boyun kanseri; başka boyun kanseri, sık rastlanmayan bir kanser türüdür.
 11. Yutak kanseri; yutak kanseri, yutakta başlayan kanserlere verilen addır.
 12. Beyin kanseri; beyin kanseri sizi uykudayken uyandıran baş ve boyun bölgesinde yoğun ağrı yaratan bir kanser türüdür. Aşırı cep telefon kullanımı beyin kanserine yol açmaktadır.
 13. Pankreas kanseri; pankreas kanseri, karın boşluğunun üst tarafını saklanarak tanı konulmasını zorlaştırır. Yayılması en hızlı olan kanser türüdür.
 14. Karaciğer kanseri; karaciğer kanseri genellikle iştahsızlık, uykusuzluk ve üst karında ağrı ile kendini göstermektedir.
 15. Deri kanseri; deri kanseri, her yıl görülme olasılığı artan bir kanser türüdür. Olur tabakasının incelmesi ve güneş altında geçirilen sürenin uzaması ilgili sebepler yüzünden deri kanseri olma riski çok fazladır. Bu sebeple güneş altında çıkarken koruyucu kremler sürmek de fayda vardır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...