En Tehlikeli Spor Türleri

10 Mayıs 2022

En Tehlikeli Spor Türleri

Spor yapmanın sağlığa pek çok faydası olsa da her zaman güvenli bir faaliyet olmayabiliyor. Spor türü fark etmeksizin sporcular her zaman sakatlanma riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Her spor türünde bulunan risk eşit değildir. Bazı adrenalin dolu tehlikeli sporlar içerisinde gerekli önlemler alınması gerekmektedir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ise sakatlanmanın çok üstünde bir seviyede sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Bu şekilde çok risk taşıyan tehlikeli sporlara genel anlamda ekstrem spor denmektedir.

Ekstrem Spor Türlerinin Tehlikeleri

Ekstrem (adrenalin) sporu, genel spor türlerinin aksine bünyelerinde çok fazla düzeyde risk ve zorluk taşırlar. Ekstrem sporların tehlikeleri içerisinde yaralanma ve sakatlanmalar vardır. En korkunç tehlikesi ise ölüm riskinin olmasıdır. Yaşanabilecek herhangi bir tehlikeyi azaltmak için ise çok özel ekipmanlar gereklidir.

Tehlikeli Sporlara Örnekler

  • Base Jumping : BASE; building, antenna, span ve earth kelimelerinin baş harfleri kullanılarak kısaltılmış halidir. Base jumping; köprü, bina, kule veya uçurum gibi yüksek zeminlerden paraşütle ya da wingsuit ismi verilen özel bir kıyafetle atlama ve uçma faaliyetini yapma sporudur. Bu spor türü serbest atlayıştan (Skydiving) çok daha fazla tehlikeli ve profesyonel uzmanlık gerektirir. Belirli güvenlik önlemleri alınarak yapılması gereklidir.
  • Heli-Skiing : Heliski (Helikopterli Kayak) de denen bu spor türü kayakçıları helikopterden yüksek tepelere bırakmasıyla oradan kaymalarını sağlayan tehlikeli spor türlerinden bir tanesidir. Dünya’da bu sporun gerçekleştirilmesine imkân sağlayan yerler sınırlıdır. Heliski sporunun en önemli özelliği, belirli kayak pistinden veya özel kayak merkezlerinden oldukça uzakta ve karın bol olduğu alanlarda yapılmasıdır.
  • Mağara Dalışı: Mağara dalıcılığı da tehlikeli sporlar içerisinde yer alır. Yer altı suları, su altı ve deniz altı mağaralarının araştırılarak incelenmesi ve dünyamız hakkında bilgi edinilmesi açısından önemli bir spor türüdür. Mağara dalıcılığı; kara mağaracılığı ve su altı mağaracılığı olarak ikiye ayrılır. Kara mağaracılığı yer üstünde bulunan mağaraların içerisinde bulunan sularda dalış yapılarak gerçekleştirilir. Su altı mağaracılığı ise deniz altındaki mağaralara dalış yapılan bir faaliyettir. Gerekli eğitimi almadan ve özel ekipmansız bir şekilde mağara dalışı yapmak çok tehlikelidir ve büyük riskler taşır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...