Endoskopi Nedir?

1 Ocak 2022

Endoskopi Nedir ?

Sindirim sistemi ile ilgili çeşitli sorunlar yaşayan tüm kişilerin merak ettiği ve korktuğu soruların başında Endoskopi nedir? sorusu yer almaktadır. Endoskopi, cerrahi bir tabir olmak ile birlikte nedeni belli olmayan kanamaların, sindirim sistemlerinin, midenin, yemek borusunun ve bağırsak hastalıklarının tanısı sırasında kullanılmakta olan bir terimdir. Alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanan işlem sırasında vücuda herhangi bir kesi açılmamakta, bir metre uzunluğa sahip ve ucunda kamera bulunan cihazlar ile işlem yürütülmektedir. Bu cihazlar kişilerin ağızlarından salınmakta ve yemek borusundan ilerletilerek, mide ve bağırsaklar incelenmektedir. 

Endoskopi işlemi genel olarak kırk ya da kırk beş yaş üzeri kişilere uygulanmaktadır. Belirtilen bu yaş aralığından küçük bireyler için ise farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat özellikle kanama şikayeti ile bir uzmana başvuran kişilerin yaş aralığına bakılmadan, endoskopi yapılabilmektedir. 

Endoskopi Hangi Hastalıklarda Yapılmaktadır ?

Teşhis amaçlı bir uygulama olan endoskopi işlemi, aşağıdaki belirtiler göz önüne alınarak yapılabilmektedir. 

  • Kişilerde görülen sebepsiz ve farklı kanamalar
  • Kişilerin yutkunma sırasında zorluk yaşaması ve yemek borusunun tıkanma hissi
  • Kişilerin geçmeyen mide bulantısı hissetmesi
  • Kişilerde sebebi belli olmayan hızlı kilo kayıpları görülmesi ve ağız kokusu oluşması
  • Uzun süreler boyunca geçmeyen ishal ya da kabızlık durumları
  • Safra kesesi taşları, çeşitli tümörler, mide ülseri,  çeşitli enfeksiyon sorunları ve kişilerde meydana gelen tüm sindirim sistemi sorunlarının sebeplerini araştırmak için endoskopi uygulaması kullanılmaktadır.

Endoskopi Nasıl Yapılmaktadır ?

Sindirim sistemi organlarının görüntülenmesi amacı ile yapılmakta olan endoskopi uygulaması, ucunda bir kamera bulunan ve sekiz on milimetrelik bir kalınlığa sahip olan cihazlar ile yapılmaktadır. Cihazın sahip olduğu kamera, uzman doktorun kişilerin iç organlarını görüntüleyerek değerlendirme yapmasını sağlamaktadır. İşlem sırasında gerek görüldüğünde hastalardan inceleme amaçlı parça alınabilmekte ve kanama görüldüğünde durdurulması sağlanabilmektedir. Sindirim organlarını görüntülemek amacı ile yapılan endoskopi işlemi hastaların durumuna göre maksimum on beş dakika, kalın bağırsak görüntüleme amacı ile yapılan işlem ise on beş dakika ile yarım saat arası sürmektedir.

İşlem sırasında kişiler ağrı ve sızı hissetmemektedir. Fakat uygulama sonrası kişilerde kusma, nefes alma sırasında zorluk, boğaz ağrısı, halsizlik, uyku hali, karın ağrısı ve ağızdan kan gelme gibi durumlar görülebilmektedir. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...