Enflasyon Ve Çeşitleri

25 Kasım 2021

Enflasyon

Bir ekonomide genel fiyat düzeyinde(P) meydana gelen sürekli artışa fiili gerçekleşen enflasyon veya enflasyon denir.  Hane halkının en fazla tükettiği mal ve hizmet sepet fiyatının sürekli olarak yükselmesi esasına dayanır. Enflasyon aynı yönlü devrevi bir değişkendir. İktisadi dalgalanmalardan sonra dip ve zirve yapması da enflasyonun geciken bir değişken olduğunu göstermektedir.

 

 

Enflasyon Çeşitleri

1)Talep Enflasyonu

Cari fiyat genel düzeyinde üretilen mal ve hizmetlerin toplam talebi karşılayamaması durumunda fiyatların yükselmesidir. Bu durumda toplam talep toplam arzı aşar. Toplam talepteki artış, fiyatlar genel düzeyini artırır. Milli gelirdeki artış, tam istihdam denge gelir düzeyinden yükselir bu reel değil nominal bir artıştır ve enflasyonist açığı gösterir.

2)Arz Enflasyonu

Toplam talep sabitken, toplam arzın azalması sonucu ortaya çıkan fiyat yükselişidir. Toplam arzın azalması, fiyatlar genel düzeyini artırır. Milli gelir azalır. Tam istihdam denge gelir seviyesinin altındaki yeni durumda oluşan talep yetersizliği ve istihdamın azalması deflasyonist açık yaratır. Toplam arzın azalması sonucu fiyatların yükselmesi arz enflasyonudur. Hem fiyatların yükseldiği hem de eksik istihdam ve işsizliğin olduğu bu duruma stagflasyon( durgunluk içinde enflasyon) denir.

Maliyet(ücret) enflasyonu: Rekabetin bozulması, girdi fiyatlarının yükselmesi sonucu toplam arzın azalmasıyla arz şoku ortaya çıkar. 

İthal enflasyon: Bazı girdilerin ithal edildiği dışa bağımlı ülkelerde, ülke parasının sürekli değer kaybetmesi sonucu ya da başka nedenlerle ithal girdi fiyatlarının yükselmesi, maliyetlerin artmasına neden olur. Bu şekilde ekonominin dışarıya bağımlı olması nedeniyle ortaya çıkan fiyat artışlarıdır.

Fiyat enflasyonu: Piyasada sürülen malların satış fiyatlarının bir diğer kaynağı piyasada rekabetin artmasıdır. Açık ya da zımni aralarında anlaşarak, rekabeti ortadan kaldıran firmalar fiyatlarını yapay olarak yükseltmeyi başarabilirler. Bu şekilde rekabetin ortadan kalkmasıyla kar marjlarını arttıran firmaların neden olduğu enflasyona , fiyat enflasyonu ya da kar enflasyonu denir.

Kronik enflasyon: Fiyat artışlarının yıllar boyunca çift haneli rakamlarla ifade edildiği bir enflasyon türüdür. Gelişme ve refahı olumsuz etkileyen kronik enflasyon türünün nedeni, bir ekonomide tüketimin daima üretimden fazla olması ve fiyat artışlarının yeniden fiyat artışlarına sebep olması durumudur. Uzun dönemde bu enflasyon türünün en önemli nedeni ise sürekli parasal genişlemedir.

Hiperenflasyon: Fiyat artışlarının gün aşırı hatta aynı gün içinde bile yaşandığı bir enflasyon türüdür. Fiyatlar genel düzeyindeki çok hızlı artışlardır.

Enflasyon spirali: Talep şokunun arz şokunu uyarması , arz şokunun parasal intibak mekanizması sonucu yeniden talep şokuna neden olmasıdır.

Ücret-fiyat sarmalı: Ücret ve maliyet artışlarının fiyatlar genel düzeyini yükseltmesi, deflasyonist açığın kapatılması için para arzının arttırılması ve fiyatlardaki artışın yeniden ücret artışını kamçılaması sonucu fiyatların yükselmesidir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...