Enflasyon ve Döviz Kuru Arasındaki İlişki

28 Mart 2022

Enflasyon ve Döviz Kuru Arasındaki İlişki

Ülkemizde son dönemlerde herkesin iyiden iyiye hissettiği enflasyon artışı beraberinde pek çok soruyu getirmektedir. Bunlardan en önemli olanı kuşkusuz enflasyon ve döviz kuru arasındaki ilişki olmaktadır. Ülkemiz gibi piyasası kaygan zeminlerde olan ülkelerde yaşanabilen döviz artışı ile birlikte enflasyonun yükselmesi durumu enflasyon sarmalı olarak tanımlanmaktadır. Piyasada tüm ürünlerin fiyatları yaşanan döviz artışı ile birlikte yükselmeye başlamakta ve kurda düşüşün kalıcı olmaması durumunda belirsizliğini korumaya ve yükselmeye devam etmektedir. Burada temel nokta dövizin bu ülkelerde bol olmamasından kaynaklanmaktadır. Üretimle gelirini dengelemeyen ülkelerde bir süre sonra cari açık başta olmak üzere pek çok yapısal problem yaşanabilmekte olup tüm bunların temel sebeplerinden birini dışa bağımlılık oluşturmaktadır. 

Döviz Kuru Artarken Neden Enflasyonda Artar?

Döviz kurlarının olağan dışı artışı sebebi ile piyasada bulunan ürünlerde fiyat artışı yaşanmasının başlıca sebepleri şu şekildedir.

  • Döviz kuru artışı ile ülkenin para birimi bu para cinsleri karşısında değer kaybetmektedir. Bu durum özellikle dışa bağımlı ülkelerde ciddi zararlara neden olmaktadır. En basit şekilde anlatmak gerekirse örneğin yapılan ithalatlarda birim değer cinsinden ithal edilen malın fiyatı ülke parası cinsinden otomatik olarak artmış olacağından ülkede satılan malların fiyatlarına da bu artış yansımış olacaktır. Yani kısaca yerel para cinsinden ithal edilen ürünlerin piyasa fiyatı da artmaktadır.
  • Ülkede üretimde kullanılan bir çok hammadde ithal girdiler ile karşılanıyor ise döviz kuru artığında imal edilen ürünün maliyeti artacağından buda fiyatlara yansıyarak enflasyona sebep olmaktadır.
  • Enflasyon ile döviz kuru arasında ki ilişki sadece dışa bağımlılık ile sınırlı olmayıp , enflasyon artışının da döviz artışını destekleyen bir etkisi bulunduğunu yadsımamak gerekmektedir. Bu ifadeyi şu şekilde açıklamak gerekir ise ülkede ki malların fiyatları arttıkça enflasyon oluşumu desteklenmektedir. Bu artış kısa bir süre sonra yurtdışı muadili malların fiyatlarının ülkede üretilen mallardan daha ucuza bulunmasına sebep olmaktadır. Bu durumda tüketiciler ithal malları tercih etmekte buda yurtiçi paraya olan talebi azaltarak döviz talebini arttırmaktadır. İki değişken arasında yukarıda ki örneklerde de görüldüğü gibi sarmal bir ilişki bulunmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...