Enzim Nedir? Hastalıklarda Enzimlerin Etkileri Nelerdir?

25 Nisan 2022

Enzim Nedir? Hastalıklarda Enzimlerin Etkileri Nelerdir?

 

Enzimler vücudumuzda daha az enerji harcayarak işlevde bulunmaya yardımcı olan ve çoğunluğunun protein yapısında olduğu ve yalnızca canlılar tarafından doğal şekilde üretebildiği biyolojik katilazörlerdir.

Enzimler yapısal olarak iki ayrı kategoride sınıflandırılabilmektedir. Bunlar basit enzim ve bileşik enzim olarak isimlendirilirler.

1-Basit Enzim

Enzimlerin iki ayrı grupta yer aldığını söylemiştik. Bunlardan ilkini basit enzimler oluşturmaktadır. Sadece proteinden meydana gelen enzim türlerine basit enzimler denilmektedir. Basit enzim ismini reaksiyon direkt olarak protein kısmından başladığı için almaktadır. Basit enzime en iyi örnek olarak sindirim enzimleri gösterilebilmektedir.

2-Bileşik Enzim

Bileşik enzimleri oluşturan iki ayrı kısım bulunmaktadır bunlar protein ve vitaminlerden oluşan enzimler ile protein ve mineral maddelerden oluşan enzimlerdir. Bu enzimlerin protein olan kısımlarına 'apoenzim' denir. Enzimin etki yaptığı maddeyi protein kısmı belirlediğinden bileşik enzimlerin ayrı ayrı görev yapmaları mümkün değildir.

'Koenzim' ise reaksiyonu gerçekleştirmekle görevlidir. Bu organizmalarda metal iyonlar ile vitaminlerin eksik olması halinde canlı hastalanır. Örneğin, A vitamini görmedeki reaksiyonları gerçekleştiren enzimlerin bir parçasıdır. Eğer ki A vitamini eksikliği mevcutsa kişide görme sorunları veya gece körlüğü durumu yaşanabilir.

Hastalıklarda Enzimlerin Etkileri Nelerdir?

Homeostaz (çevresinde gerçekleşen olumsuzluklar karşısında hücrenin çevresinde gelişen olumsuzluklara karşı kendi dengesini koruma çabası) için enzim etkinliği kontrolü oldukça önemlidir. Kritik olan enzimlerde herhangi bir mutasyon, aşırı üretim, az üretim veya yokluk durumlarında genetik hastalıklar meydana gelebilir. Kimyasal sindirimde görevli olan enzimleri, yenilen besinlerdeki besin içeriklerinde, besinleri oluşturan taneciklere dek parçalanmasını sağlamaktadır. Besinler ancak bu durumda kana karışarak hücrelere taşınabilecek hâle gelebilmektedir. 

Vücudumuzda yer alan enzimlerin herhangi birinin hasta olmasına karşılık ölümcül hastalıklardan korunmakta enzimlerin önemini gösteriyor. Bunun yanı sıra enzim hastalıklarının bazılarının tedavi edilmemesi zeka geriliğini söz konusu edebilirken enzimlerdeki bazı kusurlar ise kansere yol açabilmektedir. Vücut genom (DNA) bölgesinde bulunan tahribatı iyileştirmekte oldukça zorlanır. Mutasyonların artması hasta kişide kanser çeşitleri artmasına ve yayılım göstermesine sebebiyet verir. Bu bilgilerin ışığında varılan sonucun hiç şüphesiz enzimlerin vücudun devamlılığı için çok önemli olmasıdır. Örneğin, vücudun birçok farklı noktasında çeşitli enzimlerle ilgili hastalıklara karşılık iyi gelen ya da direkt olarak enzimlerle ilgili bir meseledir. Bütün bu bilgilerin ışığında enzimlerin önemi göz ardı edilmemeli kimi zaman hastalıkların önüne geçebilmek kimi zaman ise enzimlerdeki dengeyi aktif hale getirebilecek çeşitli türden beslenme ve sağlık yöntemleri ile desteklenerek sağlık adına adımlar atılmalıdır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...