Epilasyon Nedir?

7 Mart 2022

Epilasyon Nedir?

Epilasyon, istenmeyen tüyler sorununa kısa sürede ağrısız, acısız bir şekilde çözüm sunan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde istenmeyen tüylerin tam da köklerine belirli dalga boylarında ışın vermesi ile kılların köklerinin deforme edilmesi, köklerin kurtulması işlemine denmektedir. Kıllar, köklerinden besin alarak çıktıklarından, uzadıkları zaman kılların kökleri tahrip edilir ardından yeniden çıkmaları engellenmiş olmaktadır. Epilasyon işlemleri kişilerin kıl rengi ve yapısına göre yaklaşık 1 ya da 1,5 yıl süren en az 5 ila 8 seans içerisinde kurtulmak mümkün olabilir. 

Epilasyon Nasıl Yapılmaktadır?

İstenmeyen tüylerden epilasyon yardımı ile kurtulmak isteyen bireyler seçmiş oldukları epilasyon merkezlerinde öncelikle bir ön görüşme ardından kıl yapılarına dair bir ön muayene ile işleme başlarlar. İşlem için bir randevu saati ayarlanır. Bireyler epilasyonlara gelmeden 1 gece evvel tüylerini jilet ya da diğer yöntemler ile kısaltır. Böylelikle ışınlar kıl köklerine daha hızlı ve doğrudan ulaşmaktadır. 

Epilasyon işlemleri öncesi ağda gibi yöntemlerden uzak durulmalıdır. Ağda kıl köklerini doğrudan yok eder. Ve yaptığınız işlem başarısız olur. Bu işlemler sırasında bireylerin ten ve kıl renklerine göre verilecek ışın değeri de ayarlanır. Bu kısımda kıl kökünü etkileyecek en uygun dozu ayarlamak gerekmektedir. Kişinin ihtiyacına göre doz ayarlaması yapılır. 

Epilasyon Kaç Seansta Kaç Dakikada Yapılmaktadır?

Seans sayısı kişilerin kıl renkleri, ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Bir epilasyon uygulama süreleri ve seansların sıklıkları da kişilerin cilt tonu ve yapısal özellikleri ve kıl durumuna göre değişmektedir. 

Epilasyon işlemlerinin süresi işlem yapılan bölgelerin büyüklüğüne göre değişir. Örneğin; yüze yapılan epilasyon işlemleri 5 ila 8 dakika arasında sürmektedir. Tüm vücut epilasyonları ise cihaz türlerine göre de en az 1 en fazla 2 saat sürebilir. 

İşlem sonrası 15 gün dökülmeler başlar, ancak bu dönemde bazı cihazlarda kontrollerde yapılır. Dökülmenin az olan yerlerde yeniden atış yapılır. 1 ay sonra ise 2.seansa başlanır. 

Epilasyon Kimlere Uygulanır?

Epilasyon işlemleri uzman hekimlerin tavsiyesi ergenlik dönemini atlatmış bireylere uygulanması gerekir. Ancak bazı bireyler bu dönemi atlatsa bile yine de epilasyon uygulaması yapılmaz, yapılsa da etkili bir sonuç alınmaz.

  • Gri tüyleri olan bireylerde
  • Yeni güneşlenmiş ve bronzlaşmış bireylerde
  • Hipopigmentasyon ve hiperpigmentasyon eğilimi olan bireylerde
  • Tetracycline veya retinoidler gibi vücudu ışığa karşı hassaslaştıran bazı ilaçlar kullanan bireylerde
  • Herhangi bir cilt rahatsızlıklarına sahip olan bireylerde
  • Kanser hastalığı bulunan bireylerde uygulanması gerekmez.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...