Erik yedikten sonra 1 Saniye Düşünmeden Bunu Yapın!

12 Aralık 2020

Özellikle yaz ayların vazgeçilmezi olan erik. Bu mayhoş meyvenin yedikten sonra hiç masum olmayan yanları var. Araştırmacılar eriği yedikten sonra neler yapılmalı bunları anlatıyor. En çokta ekşi ve şekerli eriği yedikten sonra neler yapılmalı bunlara anlatıyor.

Dişin Aşınması 37 Kat Fazla Oluyor

Dişte meydana gelen erezyon sebebi şekerli ve ekşi besinler, asitli içecekler, taze meyvelerden geliyor. Yapılan bir araştırma sonunda gün içinde 2 tane narenciye tüketenlerin yemeyen kişilere göre 37 kat daha çok dişlerde aşınma olduğu belirtilmiştir. Ayrıca haftada 1 kereden daha fazla sporcu içecekler, elma sirkesi tüketen ve sürekli asitli, gazlı içecek içenlerin aynı belirtiler ve risk taşımaktadır.

Hemen gidip diş fırçalamayın!

Diş doktoru olan Pertev Kökdemire şunları belirtiyor. ''Yemek yedikten hemen arkasından diş fırçalamayın'' ve devam ediyor'' diş minesinin yumuşamasını sağlayan besinlerin ilk sırasında, asitli içecek, turunçgiller, ekşi meyve, sporcu içecekler gelmekte.

Peki Dişler Ne Zaman Fırçalanmalı?

Dr. Pertev Kökdemire bu anlattıklarımız yiyeceklerden hemen arkasından diş fırçalamanız, bütün yiyeceklerin asidi diş minesinin üzerinde etkisi artacak ve dişin alt tabakasında aşınma meydana gelecektir. Sebebi ise yemek yedikten sonra dişe yapışan o kalan artıklar belli bir süre sonra aside dönüşecektir. Bu durumda hemen diş fırçalamak orada olan asidin yayılmasına sebep olacak. Diş minesi için asit zararlıdır ve dayanaklığına zarar verir ve belli bir süre sonra da dişlerde çürüme meydana gelir. Bunun için dişinizi akşam yatmadan önce fırçalamalı yada yemek yedikten aradan 1-2 saat geçtikten sonra fırçalamanız daha iyi olacaktır.

Erik yedikten sonra..

Dr. Kökdemir erik ve diğer ekşi besinleri tükettikten sonra şunları yapmanızı öneriyor.

Oldukça basit bir çözüm, ekşi ve erik tükettikten sonra ağızda kalan artıkları temizlemek için ağzınızı su ile yıkayın. Eğer dişlerinizi fırçalama isteği hissediyorsanız, ağzınızı iyice çalkalayın ve üzerine bir bardak ılık su içebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...