Ev Ekonomimizi Nasıl Ayarlamalıyız? 

27 Mart 2022

Ev Ekonomimizi Nasıl Ayarlamalıyız? 

Yaşamımızı daha konforlu ancak ekonomik bir halde sürdürmek oldukça önemlidir. Bir yandan hesap yapmak bir yandan harcamalarınızı kontrol altında tutmak ise zordur. Ay sonunu getiremiyorsanız ve ev ekonomimizi nasıl ayarlamalıyız diye soruyorsanız bu yazımızda sizler için ev ekonomisi ipuçlarımızı paylaştık.

Her birey ekonomik durumunu gelir durumuna göre kontrol etmek ister. Ekonomik alışkanlıklarımızı düzenli ve planlı bir şekilde tutmak daha stressiz bir hayat yaşamamıza dolayısıyla mutlu olmamıza da yardımcı olur. Peki, düzenli, planlı ve istikrarlı bir ev ekonomisi nasıl ayarlanır?

Gelir Durumunuza Göre Hareket Etmek

“Ayağını yorganına göre uzatmak” deyimini hepimiz duymuşuzdur. Deyimin anlamı tam da gelir durumumuza göre hareket edersek daha mutlu bir hayata sahip olacağımız için ev ekonomisinde en ideal ilke söz olarak kabul edilir. Kredi kartlarının, avans hesapların hayatımıza girmesi ile birçok insan ne yazık ki gelir durumunu aşan harcamalar yapmaktadır. Gerekli olan ya da gerekli olmayan her şeyi alabileceğimize dair bir güven veren bu uygulamalar bilinçsizce kullanıldığından aile ve ev ekonomisine zarar vermektedir. Ev ekonomimizi nasıl ayarlamalıyız diye merak eden bireylere uzmanların yaptığı ilk tavsiye bu kredi ve banka kartlarının harca limitlerine göre değil de ödeyebileceğiniz kadar kısmı ile alışverişe yönelmenizden geçmektedir. 

Aile ile Birlikte Tutumlu Olmanın Yolları

Bugün nerdeyse hayatımızı çepe çevre saran internet, alışveriş sitelerinin indirim günleri, mağazaların Cuma, Perşembe, özel gün indirimleri derken insanlar bir tüketim çılgınlığı ile karşı karşıya kaldık. 

Bütçe planlanmasının yapılmadığı evlerde bu tarz etkinliklere katılım oldukça yüksektir. Alışveriş kartlarının, bol vade oranları ile alışverişe yönelmesi insanları ay sonunda maddi sıkıntılar ile karşı karşıya getirmektedir. 

Ancak sadece alışveriş değil evlerimizde ısınmadan faturalar, gıdadan temizlik ürünlerine, giyim ve kozmetiğe kadar birçok alanda tasarruf yaparak ev ekonominizi düzenli ve kazançlı bir hale getirebilmeniz mümkündür. Peki, ev ekonomimizi nasıl ayarlamalıyız

Uzmanlara göre ev ekonomisini düzenlemenin çok kolay çözümleri bulunmaktadır. Uzmanlardan edindiğimiz bazı tecrübelere göre;

  • Evlerinizde ısınmadan kaynaklı sorunlar yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken kombi sonuna kadar açmak değil. Soğuğu kontrol altına alabileceğiniz yalıtımlı malzemeler ile evinizdeki ısıyı kontrol edebilirsiniz.
  • Performansı düşük olan kombi vs. için hemen kontrol yaptırmalı ve verimsiz çalışmanın nedeni bulup hemen önlem almalısınız.
  • Ev ekonomisini en çok etkileyen yer mutfaktan geçmektedir. Ülkemizde ne yazık ki gıda israfı son yıllarda oldukça artmıştır. Evdeki kişi sayısına göre yemeklerini yapmalı, fazla olan yiyecekleri iyi muhafaza edip tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Boş yere yanan lambaları kapatmalı, tasarruflu lambalar kullanmalısınız.
  • Sürekli alışverişe sevk eden sitelerden uzak durmalı, alışveriş öncesi mutlaka listeleriniz olmalıdır.

Alışveriş yaparken kendinize bir tutar belirlemeli ve bu tutarı gerekli olmadıkça da aşmamaya çalışmalısınız. Ev ekonomisinde mutlu bir hayatın sırrı gereksiz tüketimden kaçınmaktan geçmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...