Ev İçi Teknolojileri Nelerdir?

25 Haziran 2022

Ev İçi Teknolojileri Nelerdir?

Günümüzde her evde olmasa da akıllı ev içi teknolojileri uzun süredir hayatımızda yer edinen teknolojilerdir. Çeşitli bilim kurgu yapımlarında kullanılan ürünler şuan hayal olmaktan çıkıp hayatımızı hatta evimizin içinde kendilerine yer edinmektedir. Zaman içerisinde daha da gelişim göstermektedir. Ev içi teknolojileri sayesinde en temel ev eşyaları dahi internet bağlantısına sahip olabilmektedir. Böylece hayatımızı daha da kolaylaştırmaktadır. Bu teknolojiler sayesinde evde her şeyin kontrolünü akıllı telefona taşıyarak tek bir dokunuşla ev işlerini halledebilmekteyiz. 

Akıllı ev içi teknolojiler denildiğinde akla ilk gelen nesnelerin interneti olmaktadır. Nesnelerin interneti, her gün kullanılan ev eşyalarına internet bağlantısı entegre edilmesiyle eşyaların veri alıp gönderebilmesi ve kullanıcının bu eşyaları uzaktan yönetmesini sağlayan bir sistemdir. Beyaz eşyaların aydınlatılması, prizler, ev güvenlik ekipmanları gibi eşyalarda nesnelerin interneti kullanılmaktadır. Birbirleriyle konuşan son teknoloji akıllı ev eşyaları ve onları daha da geliştirerek daha akıllı bir seviyeye ulaştıracak aksesuarlar ile ev içi teknolojide en üst seviyeye ulaşmak mümkün kılınmaktadır. 

Ev İçi Teknoloji Kullanılan Eşyalar

Akıllı beyaz eşyalar wi-fi bağlantısı sayesinde kullanıcı ev dışında dahi olsa akıllı telefon üzerinden kontrol edilebiliyor. Özellikle çamaşır makineleri bu konuda oldukça başarılı. Bu sayede kullanıcı çamaşır makinesinin ne zaman çalışacağına, ne zaman duracağına evde olmasa da karar vererek, tek hareket ile işlemi gerçekleştirebiliyor. 

Son teknoloji buzdolaplarında ise üzerindeki dokunmatik ekran aracılığıyla internete bağlanabiliyor. Hatta kullanıcı o ekrandan mutfak alışverişi yapmak yemek tarifi bulmak gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyor. Kullanıcı isteğe bağlı olarak mutfakta vakit geçirirken müzik dinleyebilir veya fotoğraflardan dijital bir pano oluşturabilir. Hatta bu akıllı buzdolapları son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri de kullanıcıya haber verme işlemini de gerçekleştirebiliyor. 

Akıllı klimalar da dışarıdan kontrol edilebilmektedir. Kullanıcı eve gitmeden klimayı uzaktan çalıştırabilir ve eve girdiğinde sıcak yaz günlerinde serin bir ortama kavuşabilir. Ayrıca dışarı çıkıldığında klimayı açık unutmak gibi bir şüpheniz olduğunda da telefonunuzdan kontrol edilebilir. 

Ev içi teknolojiler sayesinde güne kahve içmeden başlayamam diyen kullanıcılar içinde geceden çekirdek ve su konulduğunda uyanılan saatte kahve hazır olabiliyor. Ayrıca diğer aletler gibi kahve makinalarına da uzaktan bağlanılabilir ve dışarıdayken bile eve girmeden kahve hazırlanabilir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...