Evde Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 Ekim 2021

Birçoğumuz spor yapmaya bayılır. Bazılarımız ise bayılmasa da yapmak zorundadır. Spor temelde sağlıklı yaşamak için 7'den 70'e herkesin temel bir ihtiyacıdır. Kimisi sporu futbol, basketbol, voleybol oynayarak veya yüzerek yapar, kimisi ise sadece koşarak, yürüyerek yapar. Kimisi Özel Spor salonlarında yapar, kimisi ise kendi evinde. Özel spor salonlarında gözetmen eşliğinde yapılacak olan spor, diğerlerine oranla daha faydalı olarak gözükse de evde spor yaparak fiziksel gelişim göstermek için uğraşanların sayısı da hiç az değil. Peki evde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Spor yaparken yaşayabileceğiniz sıkıntıları hiç düşündünüz mü? 

Evde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler fazla ve kaldıramayacağınız kadar egzersiz yapmamak, haftada birkaç gününüzü hareketli geçirmenizi sağlayacak bir plan oluşturmak ve bu plan içerisinde günde 1 saati geçmeyecek şekilde egzersiz yapmalısınız. 1 saati geçer ise fazla yüklenmekten dolayı ciddi sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de ısınma ve soğuma hareketlerini aksatmadan iyice yapmak olmalı. Vücudunuzun spora ve dinlenmeye daha kolay uyum sağlayabilmesi için yapmanız gereken bu hareketler vücudunuzu çeşitli sakatlıklardan koruyacaktır. Vücudun yükünün ya da yapılan hareketin yükünün bel, diz gibi vücut kısımlarına bindirilmemesine oldukça dikkat etmelisiniz. Diğer durumlar gibi bu da çeşitli sakatlıklara yol açabilir. Kısaca özetleyecek olursak kaldıramayacağınız egzersizleri yapmamak, haftada birkaç gününüzü hareketli geçirmek, günde 1 saati geçmeyecek şekilde egzersiz yapmak, ısınma ve soğuma hareketlerini yapmak, yük dengesini iyi ayarlamak basit şeyler olarak gözükseler de spor yaparken aynı zamanda sağlığınızı da korumanızı sağlayacaklardır.

Spor yaparken yaşayabileceğiniz sıkıntılar Nelerdir?


Eğer siz de evde spor yapacaksanız bu konulara çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yanlış bir hareketten dolayı oluşan sakatlıklar çok basit hatalarla oluşsalar da her zaman çok çabuk iyileşemiyorlar. Aşil tendonu kopması, menüsküs yırtılması, kol-bacak kaslarında oluşabilecek yırtıklar, kemiklerden herhangi birinin kırılması gibi çeşitli uzun süreli problemlere hatta kalıcı sakatlığa yol açabilirsiniz. Bu yüzden programınızı oldukça dikkatli bir şekilde hazırlamalı ve hareketlerin en doğru şekilde nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz.

Spor, insanoğlu için çok önemli olsa da en ufak bir yanlışta çok ağır sonuçlar doğurabilecek bir şeydir. Burada sizlere düşen, bu güzel ve bizim için çok önemli olan şeyi ayarında yaparak kendinize en büyük faydayı sağlamak ve vücudunuzu zinde tutmak olmalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...