Evde Temizlik Yaparken Unuttuğumuz Yerler ve Eşyalar Nelerdir?

10 Ağustos 2020

Herkese merhaba.Hepimiz temiz ve ışıl ışıl evde yaşamayı hakederiz.Bunun için de zamanın büyük çoğunluğunu temizliğe harcarız.

Temiz bir eve misafir kabul etmek ve onlardan takdir almak şüphesiz bizleri mutlu eder.Temizliğin ilk adımı dağınıklığı ortadan kaldırmaktan geçer.Dağınık ev hem göz zevkine hemde psikolojiye zarar verir.

Temizlik yaparken çok fazla çaba harcarız.Hatta dip köşe temizlik yaptığımızı düşünürüz.Ama unutulan yerleri hesaba katarsak , temizliği tam anlamıyla yaptığımız düşünülemez.

Aslında bazen gözden kaçırdığımız yerleri çok fazla önemsemeyiz..Ama temizlikte gözden kaçan yereler ,en çok bakteri ve mikrop saçan yerlerdir.

Bizler bugün yazımızda sizlere temizlik yaparken bilerek yada bilmeyerek unuttuğumuz yerlerin neler olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Televizyon kumandası

Televizyon kumandası hepimizin evinde en 2-3 tane bulunmaktadır.Özellikle tatile çıktığınız zaman , yada bir hastahane odasındaki kumanda en pis yer olarak kabul görebilir.Eskiden evlerde kumanda üzerine annelerimiz poşet geçirir ve bunu kumadadan hiç çıkarmazlardı ve poşetleri de her ay değiştirirlerdi.Ama günümüzde bunu pek uygulayan yok maalesef .Kumadaların bakteri yuvası olmasının sebebi evde en çok el sürülen yer olmasından kaynaklanır.Kumanda para kadar kirli olan bir alettir.

Uzaktan kumanda temizliğini nasıl yaparız..

  • Öncelikle kumandayı bir torna vida yardımıyla ayırıyoruz.Kumandayı ayırdıktan sonra içini açıyoruz.
  • Kumadanın içini açtıktan sonra düğme kısmını ayırın.
  • Kulak çöpünü kolonyaya batırın.Kolonya mikropları yok edip kumandanın dezenfekte olmasını sağlar.Aynı zamanda kulak çöpü ile düğmelerin arasını temizlemiş olursunuz.
  • Kumanda düğmelerini temizlerken suyun altına tutmayın , çünkü yazılar büyük oranda hasar görür.
  • Aynı şekilde kumandanın diğer kısımlarını da temizleyin.
  • Daha sonra diğer parçalarını yerleştirin.
  • Kumandayı açmadan da temizlik yapabilirsiniz.Bunun içinde peçeteyi kolonya ile ıslatın ve kumandanın her yerini silin.

Çantalar kadınların kombinlerinin tamamlayıcıdır.Günlük olarak kullandığınız çantaları ve cüzdanları eminim temizlemek pek de aklınıza gelmez.Aslında en çok kullandığımız aksesuardır çantalar. Bu kadar sık kullandığımız çantalarımıza gerekli özeni maalesef gösteremiyoruz.

Çeşitlerine Göre Çanta Temizliği

Deri Çanta Temizliği;

Deri çanta temizliği yaparken Sabunlu su hazırlayın ve suyun ılık olmasına özen gösterin.Daha sonra temiz su yardımı ile durulayın. Son olarak da kurutun .

Bez Çanta Temizliği ;

Genellikle kadınların ve genç kızların tercih ettiği çanta türü bez çantalardır.Bunu temizlemek için çamaşır makinasında yüksek olmayan devirde yıkayarak yapabilirsiniz.

Cüzdan Temizliği ;

Cüzdan temizlerken dezenfektan kullanabilirsiniz.

Prizlerin Düğmesi ;

Evde en çok elimizin temas ettiği yerlerden birisidir, ışık düğmeleri.Ne yazık ki buraların temizliğini çoğu zaman unuturuz.Aslında en çok bakteri üreten ve kirli görünüm oluşturan yerdir.

Bu kısımıları temizlemek için öncelikle şalterleri indirin.Daha sonra nemli bir bez yardımı ile yada ıslak mendil ile temizleyin.Ama temizlerken düğmenin iç kısmına su kaçmamasına özen gösterin.

Ev temizliği yaparken es geçtiğimiz temizlemeyi çoğu zaman unuttuğumuz yerlerden birisi de dış kapı ve kapı kollarıdır.Hatta eve girerken temas ettiğimiz ilk yerdir.

Kapı temizliği yaparken kimyasaldan uzak durmanız gerekir.Karbonatlı su ile temizlik yapabilirsiniz.

Mutfakta bulunan çöp bidonu temizliği ;

Mutfakta bulunan çöp kovalarına çöp koyduğumuz için çoğu zaman temizliğine çok da önem vermeyiz.Çöp kovası aslında çok önemli bir detaydır temizlikte. Çöp kovaları öncelikle çok temiz olmalı ve güzel kokmalıdır.Ağrı sürekli kapalı olmalıdır.

Öncelikle çöp tenekemizi muhakkak her gün temizlemeliyiz.Sıvı aksada akmasa da bu öncelik olmalıdır.

Çöp kovalarımız mikrop bakteri bulundurmasın diye sürekli dip kısmına karbonat serpelim.Çünkü çöp poşetlerimiz sürekli delinip sızıntı yapıyorlar.

Çöp bidonun altına limon yağı batırılmış pamuk yereleştiriyoruz.Bu sayede çöp bidonunuzun kapağını açınca burnunuza hoş kokular gelecektir.

Bunlara ek haftada bir iç dış genel temizleyicisi kullanarak derinlemesine temizlik yapalım.

Kredi Kartı Temizliği ;

Günlük hayatta sıkça kredi kartı kullanır ve bu kartlarla sürekli el teması kurarız. Hatta bu kartları yalnızca biz değil alışverişte bulunduğumuz tüm insanlar kullanır. Bu yüzden kredi kartları aslında tam da mikrop yuvası olmaya hazır eşyalardır.

Özellikle yaşadığımız virüslü ortamlarda kart temizliği önemli yer teşkil eder.

Kredi kartlarımızı günlük ıslak mendil tarzı yada dezenfekte edici bir mendil yardımı ile temizleyelim.

Diş fırçaları ve kullanılan kapların temizliği;

Diş fırçalarımızı genellikle banyolarda tutarız. Aslında banyolar bizlere temiz gelebilir.Fakat banyoda tuvaletin bulunduğunu unutmamak lazım.Banyodaki tuvaleti kullandığımız zaman sifonu çekeriz ve bunun sonucu havaya bazı partiküller uçar.Bunlarda ilk olarak diş fırçalarımızın üzerine konar.Ve banyonun da sürekli nemli ve yaş olduğunu hesaba katarsak yaş ve nemli ortamlarda bakteri oluşumu kolaylaşır.

Öncelikle diş fırçalarını ve kabını açıkta bırakmıyoru , dolap içlerine kaldırıyoruz.Kapalı ortamda muhafaza edicez.

İkinci olarak da diş fırçaları kabının içine biraz su koyarak az miktarda da karbonat ilave ederek fırçaları da fırça kısmı bu suyun içine gelecek şekilde koyarak , temiz ve dezenfekte olmasını sağlayacağız.

Oyuncak temizliği ;

Çocuklarımızın oyuncak temizliğini ihmal etmemiz gerekiyor.Devamlı oynalına oyuncaklar belli zaman sonra bakteri yuvası haline gelebilir.Çocuklar çoğu zaman bu oyuncakları ağızlarına koyarlar ve buda sağlık açısından risk oluşturur.

Oyuncakların üzerindeki bakterileri yok etmek için plastik bütün oyuncakları , bulaşık makinası dizin ve yarım tablet koyarak çalıştırın. Bu işlemi ayda bir yapanızda fayda var.

Mutfakta kullanılan havlu ve el bezi temizliği ;

Bir çok kişi mutfakta kullandığı havlu ve bezleri çamaşır makinasında yıkar.Fakat bu şekilde yıkamak bezleri çok temizlemez.

Çelik tencerenin içine ,mutfak bezlerini koyun.İçerisine bir çay bardağı kadar arap sabunu dökün.Dha sonra rendelenmiş beyaz sabun kalıbı koyun.İçerisine suyu doldurup ,ocakta kaynatın.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...