Evlerde oluşan tozu azaltma metotları nelerdir?

26 Aralık 2021

Evlerde oluşan tozu azaltma metotları nelerdir?

Yaşam alanlarımız olan evlerin sürekli olarak temiz ve düzenli olması için gün içerisinde saatlerce temizlik yapılarak mümkün olabilmektedir. Fakat ev içerisinde ise en çok kire neden olan dışarıdan gelen tozlar evin kirlenmesine neden olmaktadır. Bu tozların ise çok küçük olmaları sebebiyle göz görülmesi pek mümkün olmamasından dolayı temizlik esnasında çok dikkat edilmemektedir. Zaman içerisinde ev içerisinde bu tozların giderek birikmesine neden olduğundan dolayı evde bulunan eşyaların ve zemin üzerinde toz katmanın oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple içeriye giren toz tanelerinin etkisini bütün bütün ortadan kaldırmak mümkün olmadığından dolayı bu etkiyi minimize etmek için başlıca yapılabilecek yöntem ve metot önerileri ise şu şekilde yapılabilirler.Temizlik, Hizmet, El, Temiz, Sünger, Teçhizat

 • Evi havalandırmak için dışarıdan gelebilecek tozların engellenmesi için pencere toz tutucu filtreleri kullanılarak evi havalandırma esnasında eve girebilecek tozların engellenmesine de yöntem olarak uygulanabilir.
 • Temizlik yapıldığı veya evin havalandırılması esnasında cama takılabilen panjurlu çift yönlü aspiratör ile ortamın havalandırılması yapılarak içeriye girebilecek toz taneleri filtreleyerek evin içerisine girebilecek tozlar tutulabilir.
 • Ev içerisinde yaşayan bireylerin dışarıya çıktıkları zaman üzerlerine tozlar bulaşarak eve girdikleri vakit üzerlerinde bulunan toz taneleri düşerek ev içerisinde düşerek zaman içerisinde tozların birikmesine neden olmaktadır. Bu etkiyi azaltmak için eve girmeden önce evde yaşayan bireylerin üzerlerini silkeleyerek girmelere bu etkiyi azaltabilirler.
 • Evde temizlik yapıldığı zaman çok kez evin içerisinde bulunan halı ve örtü gibi eşyaların ev içerisinde silkelenmesi evin içerisinde tozun oluşmasına neden olmaktadır. Bu işlemin ev içerisinde olmaması gerektiğinden dolayı evin iç kısmından ayrı bir bölümde yapılması gerekir ayrıca silkelemek işlemi yapılacağı esnada yakında bulanan pencere veya kapılar kapılı tutularak silkeleme işlemi yapılmalıdır.
 • Ev içerisinde toz tabakasının oluşmamasının düzenli olarak bez veya vakum süpürgesi ile toz alma işlemi yapılmalıdır.
 • Ev için alınacak olan eşya ve malzemelerin seçiminde toz tutmayan malzemelerin tercih edilmesi.
 • Evde kullanılmayan eski eşyaların ev içerisinde tutulmaması
 • Eve ayakkabı ile girilmemesi ve eve girerken sadece evin içerisinde kullanılan terlik ile girilmesi
 • Palto, kaban süveter vb. gibi elbiselerin evin içerisine girmeden önce dışarıda silkeleyerek eve girilmesi
 • Düzenli olarak evin süpürülmesi ve dip köşelerin ayrıntılı bir şekilde temizlenmesi
 • Ev içerisinde matkap ile duvarda kırma veya delme işlemi yapıldığı taktirde bu esnada tozun elektrikli süpürge ile çekilmesi
 • Dışarıda kullanılan eşyaların evin içerisinde tutulmaması, şayet kullanılan eşyalar evin içerisine alınıyorsa bu eşyalar temizlenerek alınması gerekir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...