Evlerinizi Ne Kadar Sıklıkla Temizlemelisiniz?

7 Ocak 2022

Evlerinizi Ne Kadar Sıklıkla Temizlemelisiniz?

Ev temizliği konusunda zaman zaman aklınızda soru işaretleri oluşuyor olabilir. Gününüzün çoğunu evde geçiriyor olabilirsiniz. Ya da tam tersi, gününüzün çoğu ev dışında geçiyor da olabilir. Yine de temiz bir ev çok önemlidir. Günümüzde psikologlar bile bu konuda fikir birliğine sahiptir. Düzenli ve temiz bir ev aynı zamanda düzenli ve temiz bir hayata da işaret eder. Hatta öyle ki evinizi derleyip toparlamak zihninizi de derleyip toparlamak demektir. Peki bu temizlik nasıl, ne sıklıkla, ne şekilde yapılacak?

Evinizi Her Gün Mü Temizleyeceksiniz?

Öncelikle size güzel bir haber verelim. Eğer evinizde tüylerini her yere döken bir patili dostunuz yoksa evinizi her gün temizlemek zorunda değilsiniz. Ev temizliği bireysel bir süreçtir. Zaman içinde kendi yolculuğunuzda evinizi ne şekilde ve ne kadar sıklıkta temizlemeniz gerektiğini tecrübe edecek ve kendi sisteminizi oturtacaksınız. Başlangıç aşamasında evinizi her gün temizleyerek kendinizi sıkıntıya sokmanıza gerek yok. Sadece her sabah yatağınızı toplamayı adet haline getirmenizi tavsiye ederiz. Bu sizin güne daha iyi başlamanızı sağlayacaktır. 

Sloganınız şu olmalı: Ev temizliği konusunu kafamda büyütmeyeceğim. Eşyalarınızı yerine götürmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Kıyafetlerin yeri kıyafet dolabı ya da kirli sepetidir, salon değil. Bardaklar mutfakta olmalıdır. Bu küçük değişimleri uygularsanız küçük adımlarla evinizin ne kadar daha temiz göründüğünü fark edeceksiniz.

Düzenli Ev Temizliği Bir Sistemdir

Ev temizliği konusunda bir sistem oturtmanız gerekmektedir. En çok tavsiye edilen sistemi sizler için derledik. Evinizde iki günde bir küçük, on günde bir orta ve ayda bir büyük boy temizlik yapmalısınız. Sistem aslında bu kadar basittir. Bu küçük, orta ve büyük boy temizlikleri yaşam tarzınıza göre detaylandırabilirsiniz. Küçük temizliklerde elektrik süpürgesini açıp evin her yerini süpürün ve yerleri silin. Orta boy temizliklerde elektrik süpürgesi ile temizlik yaparken koltuk arkaları, dolap altları gibi ulaşması zor alanları da unutmayın. Yerleri sildikten sonra rutininize toz almayı da eklemelisiniz. Büyük temizliklerde ise perdelerinizi, koltuk örtülerinizi, çamaşır makinesine girebilen halı ve kilimlerinizi yıkayın. 

Uzmanlar ev temizliği konusunda bir sistem kurarken üzerine ekleme mantığı ile hareket edilmesini tavsiye etmektedirler. Küçük temizliklerde sadece elektrik süpürgesi ve yer silme yaparken orta boy temizliklerde üzerine toz almayı ekleyebilirsiniz. Orta boy temizliklerin üzerine ise yıkayabileceğiniz her şeyi yıkamayı eklerseniz büyük temizlik rutininizi oluşturmuş olursunuz. 

Detaylıca anlattığımız ev temizliği sistemindeki sıklıkları uygularsanız az efor ile çok temiz bir eve sahip olabilirsiniz. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...