Fast Food Ürünlerinin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?

20 Ocak 2022

Fast Food Ürünlerinin Sağlığımıza Etkileri Nelerdir?

Her gün yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlığınızı etkiler, fast food ürünleri tüketmek ise sağlığınıza ciddi zararlar verir. İyi beslenme, düzenli egzersizle birlikte sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olurken, kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalık riskini de azaltır. Ancak fast food ürünler tüketmek sağlık kalitesini etkileyerek vücut üzerinde olumsuz sonuçlar yaratır. 

Fast Food Ürünlerin Sağlığa Olumsuz Etkileri

Fast food ürünler vitamin, lif gibi besin değeri düşük içeriğe sahip, yağ, şeker, tuz oranından ise oldukça yüksek yiyecek ve içeceklerdir. Fast food ürünlerin kısa vadede olumsuz etkilerinden biri kan şekerini aniden yükseltmesidir. Bu durum vücutta anormal derecede bir insülin dalgalanmasına yol açar, yükselen kan şekeri hızlı bir şekilde tekrar düşmeye başlar. Bu da kişilerin kendilerini yorgun hissetmesine ve yemekten kısa bir süre sonra tekrar acıkmalarına neden olur. Fast food ürünlerde bulunan yüksek oranda tuz miktarı kan damarlarının işleyişini hızlıca etkiler ve bu da kişinin tansiyon problemi yaşamasına sebebiyet verebilir. Fast food ürün tüketmenin orta vadede etkilerinden biri fazla sodyum içeren bu gıdaların baş ağrısı ve migrene neden olmalarıdır, ayrıca vücudun su tutmasına ve şişkinliğe sebebiyet verirler. Tuz ve yağ içeren bu gıdalar sivilcelenmeye neden olabilir. Karbonhidrat ve şeker diş çürüklerinin oluşmasına yol açar. 

Fast food ürünleri tüketmenin uzun vadede olumsuz etkileri obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarını meydana getirmesidir. Bunun başlıca nedenlerinden biri bu gıdalarda şeker, tuz, donmuş yağ, trans yağ ve işlenmiş ürünler kullanılması ve kalori miktarının fazla olmasıdır. Birçok fast food ürünü vitamin, mineral ve lif gibi besin değerlerinden yoksundur. Bu durum sağlıklı bağırsak bakterilerinin azalmasına neden olarak sindirim sistemi sorunlarına yol açar. Fast food ürünlerin fazla tuz ve sodyum içermesi kişiyi kalp krizi, felç, böbrek hastalıklarına daha yatkın hale getirmektedir. Donmuş ve trans yağlar kötü kolesterol miktarını arttırarak kalp hastalıklarının daha çok görülmesine neden olmaktadır. Yüksek kalorili bu gıdalar obezitenin başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir. Bir öğünde normalde alınacak kaloriden fazlasını içeren fast food ürünler vücutta yağlamaya neden olarak vücudun işleyişine zarar verir. Bazı araştırmalar zihinsel sağlığı da etkilediği; kişiyi depresyon ve kaygıya daha yatkın hale getirebildiğini ortaya koymuştur. 

Sağlıklı kalmak için tuz, yağ, şeker ve karbonhidrat içeren fast food ürünlerinden kaçınmalı, günlük hayata fiziksel egzersiz de ekleyerek daha sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...