Felsefede Hedonizm Düşüncesi Nedir?

9 Kasım 2021

Felsefede Hedonizm Düşüncesi Nedir?

Felsefede hedonizm düşüncesine göre hayatın anlamı haz peşinde koşmak anlamına gelmektedir. Bu düşüncenin amacı acıdan kaçarak haz peşinden koşmaktır. Bu düşünceye göre haz veren duygular çok iyi olarak tanımlanırken acı, üzüntü veren şeyler ise kötü olarak yorumlanmaktadır. Zihinsel ve bireysel duygular insanda tatmin oluşturuyorsa o şey iyi olarak bilinmektedir. Hedonizm diğer adı hazcılık olan bu düşüncenin evrensel ve genel geçer bir akım olarak değil de öznel ahlakı benimseyen bir düşüncedir. Felsefede hedonizm düşüncesi zevk ve mutluluk insanlık için en önemli şeylerden biri olarak savunmaktadır. Ayrıca, bireyin anlık istek, zevke hazları her şeyin önünde olarak savunan bir akımdır. Her zaman haz peşinde olmasını ve ya haz verene yönelmelerini öğretir.  Felsefede hedonizm düşüncesi benimseyen kişiler çoğunlukla kendini iyi hissettiren şeylere odaklanır ve yaşam tarzlarını o yönde oluşturmaya çalışırlar. Zevkin iyi, acının kötü olarak tanımlandığı için bazı ahlakı sorunlar oluşmaya başlamıştır. Bu nedenle filozoflar hedonizm düşüncesini geniş çaplı bir şeklide eleştirmişler. Hedonizm düşüncesi filozoflar kendi düşüncelerine göre yorumlamışlar bunlar:

 

  • Aristippos’a göre tüm davranışların amacı olma isteği ile şekillenmektedir. Yaşamın anlamı haz almada gerçekleşir. Bireyin duygularından getirdiği hazza yönelmesi gerektiğini acıdan oluşan hazlardan uzak durulması gerektiğini savunmaktadır. Bu düşünüre göre bedensel olan hazlar sürekli olan hazlardan daha önemli olduğu bilinmektedir. Aristippos’a göre geçmişte değil de şimdiki hazlar aranmalıdır.
  • Epikuros’ a göre sürekli hazzı savunmaktadır. Sürekli hazza bilgelikle varılır. Ayrıca, şiddetli olan hazlardan kaçınmalı dingin olan hazlar tercih edilmelidir.
  • Mill’ e göre hedonizm ikiye ayrılır. Zevkleri yüksek ve düşük değere göre belirlenir. Düşük zevkler cinsel ihtiyacı tatmin etme ve ya su ihtiyacı gibi zevklerdir. Yüksek zevkler ise zihinsel zevklerdir.  Yüksek zevklerin daha değerli ve önemli olduğunu savunmaktadır.

 

Felsefede hedonizm düşüncesinin türleri nelerdir?

Felsefede hedonizm düşüncesi arasında çeşitli ayrımlar bulunmaktadır. Bu çeşitli ayrımlar arasında düşünceler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hedonizm düşüncesi zevk temeli bir akım olduğu için hayattaki zevkler değişkenlik olduğu için farklılıklarda beraberinde getirebilen bir düşünce akımıdır. Felsefede hedonizm düşünce türleri bunlardır:

  • Nicel hedonistler: Zevkin sadece miktarına bağlı olmak ve sadece süre ve yoğunluk gibi değişkenlikle ilgilenir.
  • Nitel hedonistler: Zevkin kalitesiyle ilgilenirler.
  • Normatif hedonistler: İnsanların ana motivasyonların zevkler etrafından ölçülmesi gerektiğini savunanalardır.
  • Egoistik hedonizm: insanlar karar verirken tek dikkat edilmesi gereken şeyin zevk olduğunu savunanlardır.
  • Altruistik hedonizm: Bir kararın ahlaklı olup olmadığını anlamak için zevk yaratıp yaratmadığını bakmak olduğunu savunlardır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...