Fermi Paradoksu Nedir?

24 Aralık 2021

Fermi Paradoksu Nedir?

Fermi paradoksu, dünya dışı uygarlıkların olma olasılığının yüksek olduğu tahminlerinin varlığı ile bunu doğrulayacak herhangi bir kanıt veya bağlantının olmaması arasındaki çelişkiyi temsil eder. 
Evrenin yaşı, çok sayıda yıldızın varlığı ve Dünya'nın yaşam için tipik bir gezegen olduğu varsayımı göz önüne alındığında, dünya dışı yaşam yaygın olmalıdır. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı tartışmalar, Michael H. Hart'ın 1975 tarihli bir makalesiyle başladı. Bu nedenle, paradoksa bazen FermiHart paradoksu denir. Bazıları, dünya dışı yaşamın varlığına dair kanıt bulmaya çalışarak veya böyle bir medeniyetin algımızın ötesinde var olabileceğini öne sürerek Fermi Paradoksunu çözmeye çalıştı. Bu çalışmaların karşıtları, akıllı uzaylı yaşamının ya var olmadığını ya da çok nadir olduğunu ve insanların onlarla hiç temas etmediğini iddia ediyor.

PARADOKSUN TEMELİ NEDİR?
Fermi Paradoksunun ilk kısmı boyutları ve sayıları kapsar. Gözlemlenebilir evrende 10 ila 22 (milyar)ila 10 ila 24 (milyar) yıldız olduğu hesaplanmıştır. Sadece bizim galaksimizde yaklaşık 200 ila 400 milyar yıldız vardır. Tahmini gezegen sayısı da galaksimizdeki yıldız sayısının birkaç katıdır. Bu koşullar altında akıllı yaşamın ortaya çıkma olasılığını çok düşük tutsak bile, galaksimizde, yalnızca Samanyolu'nda çok sayıda uygarlık olmalı.

DRAKE DENKLEMİ NEDİR?
Fermi paradoksuna eşlik eden pek çok teori ve ilke vardır ancak bunlardan teoremle en çok alakalı olanı Drake denklemidir. Denklem 1960’ta, Enrico Fermi’nin sorularını sormasından on yıl sonra, uzaydan yaşam için birçok olasılığı sistematik olarak değerlendirmek için Frank Drake tarafından öne sürülmüştür. Denklemde yer alan spekülatif faktörler şunlardır;

  • Bir galaksideki yıldız oluşum hızı.
  • Çevresinde gezegen bulunan yıldızların sayısı.
  • Bu gezegenlerden yaşama uygun olanların sayısı.
  • Yaşama uygun gezegenlerde yaşamın ortaya çıkma oranı.
  • Yaşamın kaynaklandığı gezegenlerde iletişim kurabilen bir uygarlıkların seviyesine ulaşılma ihtimali, ve bu uygarlıkların tahmini ömrü.

Buradaki temel sorun, son dört faktörün tam anlamıyla bilinmemektedir. Frank Drake, Drake denkleminin Fermi paradoksunu çözmek için kullanılmadığını, ancak konuyla ilgili cehaletimizi düzenlemenin bir yolu olarak kullanıldığını söylemiştir.

Paradoksun Deneysel Çözümü
Fermi Paradoksunu çözmenin bir yolu, dünya dışı zeka için ikna edici kanıtlar bulmaktır. 1960'lı yıllardan beri bu tür kanıtların bulunması için çalışmalar yapıldı ve sürdürülüyor. İnsanlar henüz yıldızlararası seyahat için ileri teknolojiye sahip olmadığından, bu çalışmalar uzun mesafelerde ve çok az kanıtın dikkatli analiziyle yürütülüyor. Yalnızca çevrelerini önemli ölçüde değiştirebilen veya radyo yayınları gibi uzaktan algılanabilen etkiler üretebilen uygarlıkların keşfedilebilmesine olasılık verir.Teknolojik olarak az gelişmiş medeniyetlerin yakın gelecekte Dünya tarafından keşfedilmesi pek olası değildir.

Paradoksun Teorik Açıklaması 
Bazı teorisyenler dünya dışı yaşamın olmadığına dair kanıtların olmadığını kabul eder ve nedenini açıklamaya çalışırlar. Diğer teorisyenler, dünya dışı yaşamın davranışları ve teknolojik düzeyi hakkında, böyle bir yaşamın varlığını reddetmeden bu "harika sessizliğin" nasıl açıklanacağı hakkında fikirler ileri sürdüler. Aslında, bu açıklayıcı varsayımların her biri, Drake denklemindeki bir veya daha fazla faktörün değerini değiştirmeyi içerir. Genel olarak, bu teoriler birbirini dışlamaz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...