Finansal Fair Play Nedir?

1 Nisan 2022

Finansal Fair Play Nedir?

Kulüplerin mali yapılarını düzenlemek adına UEFA’nın 2011 yılında başlatmış olduğu uygulamaya Finansal Fair Play kısaca FFP denmektedir. Daha yeni bir düzenleme olduğundan birçok kişi Finansal Fair Play nedir diye araştırmalar yapmaktadır. En kısa tabiri ile FFP, spor kulüplerinin mali yapılarını düzenlemeye çalışan bir sistemdir. Bu sistem içerisinde yer alan kurallara uyulması UEFA yarışmalarına katılırken çok önemlidir.

FFB Nedir? FFB Uygulaması Nasıl Uygulanır?

UEFA (UNION EUROPEAN FOOTBALL ASSOCIATION) Avrupa futbol federasyon birliğine denmektedir. UEFA, Avrupa futbolunun genel mali durumlarının iyileştirilmesi adına 2011 yılında bir düzenlemeye gitti. İlk defa 2010 yılında bahsedilen sistem içerisinde UEFA organizasyonlarına katılmaya hak kazanan kulüplere sadece uygulandı. Bu uygulama ile kulüplerin başta futbolculara, vergi dairelerine, diğer kulüplere olan borçları bir mercek altında incelendi. 

Kulüplere oyuncu satışlarından elde ettikleri gelir kadar transfer bütçesi sınırı ve maaş sınırlandırılması gibi isteklerde düzenleme içerisinde yer verildi. Bu kapsamda UEFA, FFP ile 2012 yılında kulüplerin mali gelir ve giderlerini bir dengede kurmaya çalıştı. Bundan dolayı mali kontrol denetim mekanizmaları kuruldu. Bu kurul ile UEFA, yarışmalarına katılacak olan kulüplerin mali borçlarının olup olmadığını kontrol etmekte ve şartları yerine getiremeyen kulüplere de gerekli yaptırımlar uygulamaktadır. Buna göre UEFA yarışmalarına katılmaya hak kazanan kulüplerin son 3 yıllık mali raporları incelenir ve değerlendirme sonuçlarına göre bir karar verilir. Kulüplerin, UEFA yarışlarına katılırken zorunluluk ve sorun yaşamaması için FFP kurallarına uymaları gerekmektedir. Ülkemizde de UEFA yarışlarına katılmaya hak kazanan kulüplerde FFP şartlarına göre düzenlemelerine dikkat etmektedir.

FFP Kurallarına Uyulmazsa Neler Olur?

UEFA, inceleme altına aldığı kulüpler ile anlaşma yapmakta ve bu anlaşmaya da uymayan tüm kulüplere cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Şayet bir kulüp düzenlemelere uymazlarsa birçok disiplin cezasına uygulanmaktadır. Bunlar arasında uyarı, kınama, para cezaları, puan düşürmeler, UEFA gelirlerine el konulması, UEFA organizasyonlarında kadro kısıtlamaları ve Avrupa kupalarından men gibi cezalar uygulanmaktadır. Buna göre Finansal Fair Play nedir ve nasıl uygulanmaktadır hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili diğer yazılarımızı takip etmelisiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...