Finansal Sistem Nedir?

31 Mart 2022

Finansal Sistem Nedir?

Ekonomik etkinlik açısından çok büyük bir öneme sahip olan finansal sistem nedir ve nasıl çalışır? Finansal sistem, fon fazlası olan kurum veya bireysel kullanıcıların sahip oldukları bu fonlarını ihtiyacı olan kişilere aktarılmasını sağlayan yapı olarak bilinmektedir. Fon fazlasına sahip olan bireylerin birikimlerini yatırım yapmak üzere olan diğer bireylere, şirketlere ve hatta devlete bile aktarabilir. Bu döngü üzerinde istihdam sağlanmaktadır. 

Finansal Sistemin İşlevi Nedir?

Finansal sistemlerde doğrudan finansman ve dolaylı finansman şeklinde iki grup bulunmaktadır. Doğrudan finansmanda daha çok sermeye piyasalarında kullanılır ve herhangi bir aracı ihtiyacı hissedilmez. Dolaylı olan finansmanda ise fon transferleri taraflar birbirlerini görmeden olur. Fon veren kişiler bunu bir finansal kuruluşa iletmek zorunadır. Ardından transfer işlemleri finansal kuruluşların değerlendirilmesi ile olmaktadır.

Finansal Sistemin Güvenliği Nedir?

Finansal sistemlerin güvenliklerini sağlayan bazı hukuki ve idari düzenlemeler bulunmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde evrakları arz edenler, talep edenler ve düzenleyici kurumlar bir araya gelerek oluşturulmaktadır. Finansal piyasalar üzerinde yapılan yatırımlar paranın kaybedilme risklerini de içermektedir. Bu risklerin yanı sıra faiz ve döviz gibi yatırım aracının fiyatını ve getirisini etkileyen faktörler de göz ardı edilmemektedir. Finansal piyasaların doğru bir şekilde çalışması durumunda fonlar ihtiyacı olanlara güvenli bir şekilde aktarılmaktadır. Ülkemizde bu görevi SPK olarak kısaltılan Sermaye Piyasası Kurulu üstlenmektedir. Sermaye piyasası kurulu aldığı kararlar bu sistemler üzerinde geçerlidir. Kurallara uymayan işlemler burada belirlenen cezalara tabi tutulur.

Finansal Sistem Nedir ve Nasıl Çalışır?

Finansal sistem nedir ve nasıl çalışır? Alıcı ile satıcının buluşmuş oldukları piyasa veya pazar finansal sistem parçasıdır. Piyasalar reel ve finansal olmak üzere 2 farklı şekilde ayrılmaktadır. Gerçek piyasalarda mal ve hizmet, arz ve talebi önemli olmaktadır. Finansal piyasa da kıymetli evrak nitelikleri taşıyan belgelerin alındığı satıldığı platformlar için kullanılmaktadır. Finansal piyasaların birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Para piyasası ve sermaye piyasası olarak iki farklı şekilde incelenebilir. 

Finansal sistemler hakkında detaylı bilgileri toplamak ve alacaklarınızı/satacaklarınızı önceden belirlemek için bazı platformlarda kullanabilirsiniz. Finansal sistemler hakkında daha detaylı bilgiler için ilgili diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...