Fizik Tedavi Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

21 Ocak 2022

Fizik Tedavi Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Fizik tedavi bir ağrı tedavisi yöntemidir. Fizik tedavinin kullandığı yöntemler geniş bir yelpazedir. Ozon tedavisi, elektrik akımı tedavisi, kuru iğneleme tekniği, ısı uygulaması, ultrason masajı ve egzersiz planı önde gelen fizik tedavi tekniklerindendir. Özellikle bel ve boyun fıtığı hastalıklarında fizik tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Kırıklar, çatlaklar ve ameliyatlar sonucu oluşan hareket hasarını en aza indirmek için de fizik tedavi tavsiye edilmektedir. En sık kullanılan fizik tedavi yöntemleri ısı uygulaması, elektrik akımı, ultrason masajı ve ozon tedavisidir. 

Ultrason Masajı

Bir fizik tedavi merkezine başvurulduğu zaman kullanılan en etkili yöntemlerden biri de ultrason masajıdır. Kullanılacak yöntem ne olursa olsun uygulamayı mutlaka bir fizik tedavi uzmanı yapmaktadır. Kişinin ağrı veya hissizlik hissettiği bölgeye özel bir jel sürülür. Ultrasonik ses dalgaları ile bölgeye masaj yapılmaktadır. Bu masaj ile kasların ve sinirlerin harekete geçirilmesi hedeflenmektedir. 

Ozon Tedavisi

Fizik tedavi yöntemlerinden biri olan ozon tedavisinde kişinin ağrı ya da hissizlik hissettiği bölgenin üzerine bir cihaz yerleştirilir. Manyetik alan oluşturan bu cihaz ile içten bir tedavi hedeflenmektedir. Ozon tedavisi esnasında kişi hiçbir şey hissetmemektedir. Genellikle on ila on beş dakika içinde değişen bir süre ile kişi manyetik alan içinde bulunmaktadır. Bu alana girerken zarar görmemesi için kişilerin elektronik cihazlarını yanlarına almalarına izin verilmemektedir.

Isı Tedavisi

Kişi bir sedyeye yatırılır. Ağrı ya da hissizlik mevcut olan bölgeyi örten bir giysi varsa çıkarılır. Bir fizik tedavi uzmanı gözetiminde kişinin tedavi edilmesi planlanan bölgesine çeşitli cihazlar kullanılarak ısı verilir. Hastaların ilettiklerine göre bu ısı uygulaması, büyük bir rahatlama sağlamaktadır. Birçok hasta bu fizik tedavi yöntemi sırasında sıcağın etkisi ile mayışıp rahatlatıcı bir uykuya daldıklarını belirtmektedir.

Elektrik Akımı 

Bu yöntemde de yine hasta sedyeye yatırılır, tedavi bölgesini örten bir giysi varsa çıkarılır. Fizik tedavi uzmanının titizlikle belirlediği noktalara kare şeklinde bantlar yapıştırılır. Bu bantların ucunda kablolar bulunmaktadır. Kabloların diğer ucu ise elektrik akımının verileceği cihaza bağlıdır. Fizik tedavi uzmanı yardımı ile akım verilmeye başlanır. Uzman özellikle akımı en düşükten başlatmaktadır. Kişinin isteğine göre akım azaltılabilir ya da arttırılabilir. Bu yöntem esnasında hastalar genellikle bantların bulunduğu bölgede karıncalanmalar hissetmektedir. Ağrısız bir işlemdir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...