Fondöten Nasıl Seçilir?

28 Ağustos 2021

Fondöten cildin rengini eşitlemek, lekeleri gizlemek için kullanılan bir kozmetik ürünüdür. Fondötenle makyajın ilk adımını tamamlamak için temiz bir yüzey oluşturabilirsiniz. Doğru fondöteni bulmak çok önemlidir.  Cildinize uygun olmayan tonlar uygulandığında doğal görünmez ve makyajınızı kötü gösterir. Cildinize en uygun olan fondöteni bulmak için ilk önce cilt alt tonunuzu belirlemek ve hangi fondötene sahip olmak istediğinizi çok iyi bilmek gerekir.

 

 

 

Fondöten Seçim Aşamaları

1-Fondöten almadan hangi özelliklere sahip bir fondöten almak istediğinize karar vermelisiniz. 3(kapatıcı, renk eşitsizliği vb.). 

2-Diğer adım cilt tipi seçimidir.  Cilt tipinizi doğru belirleyerek uygun bir fondöten seçimi yapabilirsiniz. Kuru cilt tipiniz varsa aydınlık ve parlaklık veren fondötenleri kullanmalısınız. Mat fondötenler kuru ciltlerin soyulmasına ve daha çok kurumasına sebep olur. Ayrıyeten Islak ten görünümü ciltteki mat ve kuru görünümü yok etmeye yardımcı olur. Yağlı cilt tipine sahipseniz ise kendinden pudralı olan ve mat bitişli fondötenleri kullanabilirsiniz. Karma cilt tipleri ise su bazlı nemlendirici içerikli fondöten tercih edebilirler.

 

 

3-Cilt alt tonunu belirlemek diğer önemli noktadır. Her beyaz tenli insan aynı renk fondöteni kullanamaz bunun sebebi herkesin cilt alt tonunun birbirinden farklı olmasıdır. Firmalar bu sebeple birden fazla renk tonunda fondöten üretirler.

Cilt alt tonları 3 tanedir. Bunlar soğuk, nötr ve sıcak tonlardır. Fondöten seçerken yaparken size uygun olanı bulmak için bunu bilmeniz gerekir. Bilek, güneş ve boyun testi yaparak cilt alt tonunuzu bulabilirsiniz.

 

  • BİLEK TESTİ: Damar renkleri kontrol edilir. Mavi ve mor renkler soğuk cilt alt tonuna sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Cildinizde sarılık ve kırmızılık bulunuyor ve de damarınız yeşil ise sıcak cilt alt tonuna sahip olduğunuz anlamına gelir.
  • GÜNEŞ TESTİ: Cildiniz güneşe çıkınca kızarıyorsa serin alt tona, kolayca bronzlaşıyorsa sıcak cilt alt tonuna sahipsinizdir. Cilt alt tonunu belirledikten hemen sonra cilt renginize en uygun fondöteni çok daha kolay seçebilirsiniz. Böylece muhteşem bir makyaja sahip olursunuz.

 

 

4- Cilt alt tonunu öğrendikten hemen sonra cildinize uygun olan fondötenleri boynunuz üzerinde test etmeniz gerekir.  Fondöten cilde uygulanır ve birkaç dakika beklenir. Bunun sebebi ise bazı fondötenlerin cilde uygulandığında renk farklılıklarının ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle biraz beklemek yararlı olacaktır. Sonrasında boyuna uygulanan fondöten cilt rengiyle uyum yakalıyor ve bütünleşiyorsa kesinlikle doğru olan fondöteni bulmuşsunuz demektir. Bunun dışında daha önceden kullandığınız fondöteninizi yanınıza alıp da doğru fondöten seçimi yapabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...