Fondöten Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

14 Aralık 2021

Fondöten Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınların büyük bir kısmı günlük hayatlarında fondöten kullanmaktadır. Fondöten cildin üzerine sürülen tam kapatıcı ya da az kapatıcı olarak ayrılan bir kozmetik ürünüdür. Piyasada çok sayıda birçok çeşitte fondöten bulunmaktadır. Fakat önemli olan doğru fondöteni bulmaktır. Bu ürünü alırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu şeylere dikkat edilerek ürün satın alınırsa fondöten ciltte kusursuz bir şekilde durmaktadır. Dikkat edilmediği takdirde fondöten ciltte kusma yapmakta ve hoş bir görüntü sağlamamaktadır. Bu nedenle özenle seçilmelidir. Aynı zamanda cilt tipine göre de fondöten seçimi yapılması gereklidir. Yağlı ciltler ile kuru ciltlerin kullanacakları fondöten aynı olmamaktadır. Ayrıca cildin ihtiyacına göre de seçim yapılabilir. Ciltte çok fazla leke ve kusur varsa tam kapatıcı fondöten tercih edilebilir. Fakat çok fazla kusur yoksa ve sadece cilt rengini eşitlemek için fondöten kullanılacak ise o zaman az kapatıcı fondötenler tercih edilmelidir.

Kuru Ciltliler Nasıl Fondöten Kullanmalıdır?

Fondöten alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey cilt tipine uymasıdır. Kuru ciltli olan kişiler mat yapıda fondöten almamalıdırlar. Çünkü zaten kuru bir cilde mat bir fondöten sürülmesi ciltte kabuklanmaların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kuru ciltliler yağlı formda olan fondötenleri tercih etmelidirler. Aynı zamanda kuru ciltliler ürünü cilde uygularken ıslak bir sünger ile uygulamalıdırlar. Çünkü fondöteni kuru bir süngerle uygulamak ciltte pütürlü bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Fondöten seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise cilt rengine uygun fondöten almaktır. Cilt tipinden daha açık ya da koyu olacak fondötenlerin tercih edilmesi kötü bir görünüm yaratıcaktır. Fondöteni almadan önce ilk olarak boyunda denemek ve birkaç dakika bekleyerek fondötenin oturmasını beklemek gerekmektedir. Böylece cilt rengine en yakın fondöten seçilebilmektedir.

Yağlı Ciltler Nasıl Fondöten Kullanmalıdır?

Yağlı ciltlerin en büyük sorunu cildin çok fazla parlaması olucaktır. Bu nedenle fondöten seçerken mat fondötenlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece yağlı cilt mat fondöten ile dengelenebilmektedir. Yağlı cilde yağlı formda bir fondöten kullanılması cildin çok fazla parlamasına ve ciltte sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Yağlı ciltlerde zaten olması gerekenden fazla yağ olduğu için üstüne bir de yağlı bir fondöten kullanılması ciltte sivilce oluşmasına sebep olucaktır. Bu yüzden yağlı cilde sahip olanlar mat yapıdaki fondötenleri kullanmalıdırlar. Aynı zamanda fondöten sürdükten sonra transparan bir pudra ile üstünden geçmek de yağlı görüntünün oluşmasını engellemektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...