Futbolda Ülkemizin Başarıları Nelerdir?

8 Mayıs 2022

Futbolda Ülkemizin Başarıları Nelerdir?

Ülkemizde halen futbol en popüler olan spor dallarından biridir. Her ne kadar diğer spor dallarında son zamanlarda oldukça güzel başarılar elde edilmiş olsa da futbola ilgi duyan kesimin ağırlığı değişmemektedir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de yaşayan bireylerin % 75'lik kısmının bu spora ilgi duyduğu analiz edilmiştir. Peki bu kadar çok kişinin takip ettiği Türk futbolda bugüne kadar ne gibi başarılar kazanılmış. Futbolda ülkemizin başarıları nelerdir? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız yazımızın devamında sizlere bu konuda derlenmiş bilgiler paylaşacağız.

  • 1988-1989 yılları arasında ülkemizi temsil eden Galatasaray spor kulübünün  şampiyon kulüpler kupası müsabakalarında yarı finale çıkmaya hak kazanmıştır. Mustafa Denizli'nin teknik direktörlüğünü yaptığı takımımız 1.turda Avusturya ekibi olan Rapid Wien ile oynaığı maçta 2-1 mağlup olmuş , sonrasında İstanbul'da oynanan maçı 2-0 kazanarak 2.tur hakkı elde etmiştir.  Bu turda neuchatel xamas takımına 3-0 mağlup olan Galatasaray, kendi evinde 5-0 kazanarak çeyrek final hakkını sağlamıştır. Çeyrek finalde ise As Monaco takımını deplasmanda 1-0 yenen Galatasaray sonrasında 1-1 berabere kalarak yarı finale kalmıştır. Yarı finalde ise Steaua bucureşti takımı ile eşleşen takımımız 4-0 ve 1-1'lik skorlar alarak kupadan elenmiştir.
  • 2002 senesinde ülkemizin FIFA dünya kupasında elde ettiği üçüncülük Türk futbol tarihinde alınmış en büyük başarılardan biridir.
  • 2000 yılında Galatasaray'ın Uefa ve Süper kupa müsabakalarında şampiyon olması Türk futbol tarihinde alınmış en önemli başarılardan bir olarak kabul edilmektedir.
  • 2008 yılında EURO 2008 kupasında milli futbol takımımızın aldığı üçüncülük ülke futbol tarihimiz açısından önemli zaferlerden biri olarak gösterilmektedir.
  • Fenerbahçe futbol takımımızın 2006-2008 yılları arasında Şampiyonlar liginde oynağı çeyrek final maçı ülkemizin elde ettiği önemli başarılardan biridir. Bu dönemde Fenerbahçe'nin antranörlüğünü Arthur Zico yapmakta idi. Fenerbahçe bu sezonlar arasında Avrupa liglerinde çok başarılı sezonlardan birini geçirmiştir.
  • 2012-2013 yılları arasında Fenerbahçe'nin UEFA liginde yarı final oynaması da Türk futbol tarihinde elde edilen başarılardan biri olarak gösterilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...