Gaz Sancısı Nedir? Nasıl Anlaşılır?  

1 Mayıs 2022

Gaz Sancısı Nedir? Nasıl Anlaşılır?  

Gaz sancısı her insanın sıklıkla başına gelen bir olaydır. Gaz sancısı, yiyecekleri sindirirken veya istemsiz olarak hava yutarken midede hava oluşmasından kaynaklanır. Fazla hava yutulması sonucu oluşan gaz sancısı veya besinlerin sindirimi sonucu oluşan gaz artışı, vücudun bu gazı dışarı atmasını imkansız hale getirir. Yenilen yemek miktarı, fast food yemek, hareketsiz olmak ve ağzınız açık yemek yemek gibi birçok faktör gaz oluşumuna katkıda bulunabilir. Bağırsaktaki faydalı bakteriler, nefes alma sırasında yutulan havayı ve yemek yerken tüketilen gıdaları fermente ettiği için mide ve bağırsaklarda gaz oluşur. Mide ve bağırsaklarda oluşan gaz sağlıklı bir şekilde dışarı çıkamadığında birikerek gaz ağrısına neden olur. Ağrının şiddeti de biriken hava miktarına göre değişir. Uzun süreli gaz çıkarma problemlerinde çok şiddetli ağrılar görülebilir. Bebekler daha sık gaz ağrısı çekerler.  

Gaz Sancısı Nasıl Anlaşılır?  Gaz sancısı kendini hemen belli eder. Genel olarak herkeste gaz sancısı nasıl anlaşılır sorusunun cevabını aynıdır. Gaz çıkarma, hıçkırık, karın ağrısı ve kramplar, şişkinlik, baskı hissidir. En belirgin semptom ise karnın normalden daha büyük olmasıdır. Gaz ağrıları şiddetliyse ve günlük yaşamda normal çalışma yeteneğini etkiliyorsa bir doktor ile iletişime geçmeniz önemlidir. Yemek yerken hava yutulduğu için yemekten hemen sonra veya yemekten hemen sonra dönme refleksinin olması normaldir. İnsanlar gün içinde genellikle havasını boşaltarak mide ve bağırsaklarda oluşan gazı vücuttan dışarı atar. Bu sağlıklı sindirimin bir işaretidir. Yeni doğan bebeklerde gaz ağrısının belirtileri genellikle ağlamaktır. Bebekler şiştiğinde genellikle bacaklarını karınlarına doğru çekerler ve yüzleri kızarır. Ayrıca yumruklarını sıkabilirler ve karınları şiş ve gergin olabilir. Bebek kendi kendine bırakamıyorsa ağladıktan sonra bile tekrar görülebilir ve bu ağlamalar uzun süre devam edebilir.  

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?  

Gaz ağrısını gidermek için bazı bitkisel yöntemler vardır: Zencefil hazımsızlık, gaz ve mide gribine iyi gelir.  Nane çayı midedeki gurultuyu giderir ve ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca içerdiği mentol sayesinde sindirim sistemini rahatlatır. Kimyon tohumları çiğnendiğinde vücutta biriken gaz daha kolay dışarı atılır. Kabak yemek gaz oluşumunu önleyebilir ve sindirime yardımcı olabilir.  

Gaz sancısı olan bir bebeğin karnına ve sırtına yağ ile masaj yapılır ve bebeğin gazdan kurtulmasına yardımcı olmak için karnına ve sırtına ılık bir bez koyulur. Bebekleri hafifçe sallamak, sırtlarını kucaklarına okşamak ve dolaşmak gaz çıkarmada etkili olduğu bilinmektedir. Gaz ve ağrı semptomları olan bebekler ağlama şeklinde kendini gösterir.  

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...