Gaz Sancısını Nasıl Geçirebiliriz?

13 Ocak 2022

Gaz Sancısını Nasıl Geçirebiliriz?

Gaz sancısına iyi gelen yöntemler sıhhatli bir vücut için bilinmesi gereken yöntemlerdir. Günlük hayatta çok sık karşılaşılan gaz sancısı çok fazla ciddiye alınmayan rahatsızlıklardandır. Sancı tuttuğunda hayat kalitesini oldukça etkiler. Ancak bilinmesi durumunda doğal yöntemler ile tedavisi kolaylıkla yapılabilir.

Gaz Sancısına İyi Gelen Yöntemler

Zencefil

Zencefil, gaz sancısını dindiren etkili bitkisel yöntemlerdendir. Ancak fazla tüketildiği zaman mide ağrılarına sebep olabilir. Eğer zencefil taze ise tok karnına küçük bir parça ağıza alınarak çiğnenir, zencefil toz halinde ise 1 çay bardağı kadar tüketilmelidir. Zencefil çayı da aynı etkiyi göstermektedir.

Kimyon

Günlük hayatta kimyonun bakliyat yemeklerinde kullanılmasının sebeplerinden biri gaz problemini çözmesidir. Yemekler haricinde 1 bardak suyun içerisine bir tutam kimyon atılıp demlenmesi ve süzülüp içilmesi gaz sancısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Süt ya da yoğur içerisine 1 çay kaşığı kimyon karıştırılarak da tüketilebilir. 

Sirke

Birçok şeye faydası olan sirke gaz probleminde de etkilidir. 1 yemek kaşığı elma sirkesini 1 su bardağı ılık suya ekleyerek içildiğinde karın bölgesindeki gaz sancılarını hafiflettiği görülecektir.

Rezene tohumu

Rezene gaz giderici özelliği sayesinde bağırsak ve gaz sorunlarını hemen çözer. Rezene çayı veya birkaç rezene tohumu ağıza alınarak sancılar çabucak giderilebilir. Gaz sıkışmasına en iyi rahatlatan rezene tohumudur.

Tarçın

Halk arasında tarçın ağrı dindirici olarak bilinmektedir. Bu özelliği nedeni ile gaz sancısını giderir aynı zamanda mide ve bağırsakları rahatlatır. Tarçın yoğurdun içine karıştırılarak ya da çayı yapılarak tüketilebilir.

Karbonat

Karbonat vücudun alkali dengesini sağlar. Bu nedenle gaz sancısını da giderir. Bir veya yarım çay kaşığı karbonatı 1 su bardağı ılık suya karıştırarak içildiğinde vücuttaki gaz sıkışmasını giderir.

Sıcak su torbası

Gaz sancısına iyi gelen yöntemler arasında en çok tercih edilen yöntem sancılanan bölgenin sıcak tutulmasıdır. Bu yöntem en kolay sıcak su torbası ile sağlanabilir. Sancı olan bölgenin üzerine sıcak su torbası tutularak ağrı giderilebilir.

Egzersiz

Egzersiz en doğal ve en etkili yöntemlerdendir. Yere sırt üstü yatın ve yarım mekik çekin ya da sırt üstü uzanma pozisyonunda iken bacakları dizden kırıp karına doğru çekerek sancı giderilebilir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...