GDO'lu Ürünlerin Zararları

1 Haziran 2022

GDO'lu Ürünlerin Zararları

GDO'lu ürünler son zamanlarda gündemde pek çok kez konu olarak zararları ve sağlığımıza olumsuz etkileri tartışılmaktadır. Yazımıza başlamadan önce GDO kavramının kısa bir tanımını yapmakta fayda bulunmaktadır. GDO genetiği ile oynanmış organizmalar olarak çevrilmektedir. Canlıların bazı genetik faktörleri labaratuvar ortamlarında genlerinde bir takım değişiklikler yapılarak değiştirilebilmektedir. Buda yeni yaşam biçimlerinin ve ürünlerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu yönteme başvurulma nedenleri arasında en önemlisini kuşkusuz sınırlı olan üretim verimliliğini arttırmak ve daha çok verim almak gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. GDO'lu ürünlerin zararları ise başta insan sağlığı olmak üzere pek çok farklı kategoride değerlendirilmektedir. İnsan sağlığı üzerinde başta kanser olmak üzere pek çok ciddi sağlık problemlerine yol açan bu ürünlerin fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. GDO içeren ürünler bunun dışında pek çok farklı alerjik tepkimelere neden olabilmektedir. Ayrıca hormonal dengemizin bozulması yönünde etkileri de bulunmaktadır.

GDO içeren ürünlerin çoğunu soya, mısır ,pamuk ve kanola, patates, pirinç, domates gibi ürünler oluşturmaktadır. Bir çok üründe ise halen GDO içerikli üretim çalışmalarının devam ettiği bilinmektedir. İşlenmiş ve paketli ürünlerin de pek çoğunda GDO'lu içerikler bulunmaktadır. Bu ürünlerin içerisinde olan mısır şurubu, mısır nişastası, mısır yağı, soya unu, soya yağı, kanola yağı, fruktoz gibi içerikler ürünlerin GDO içerikli olma ihtimalini arttırmaktadır.

 

GDO'lu Ürünlerin Çevremize ve Doğal Yaşama Olan Zararları

Gdo içeren besinler sadece bunları tüketenlere zarar vermemektedir. GDO içeren besinleri üretmek aynı zamanda doğal yaşamada olumsuz etkiler bırakmaktadır. GDO üretimi ile birlikte bu ürünler tozlaşma yolu ile doğal ürünlere bulaşmakta buda bu ürünlerin de zarar görmesine neden olarak bitki çeşitliliğine olumsuz etki bırakmaktadır. Aynı zamanda bu tarz zararlı ürünler zararlı etkilerini toprağa da bulaştırdığından ekosistem bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. GDO içeren ürünler sadece bitkilere ve çevreye zarar vermemekte aynı zamanda doğada yaşayan çeşitli canlı türlerine de zarar vermektedir. Bunların en başında kelebekler gelmekte olup bu canlılara bulaşan zararları onların ölümlerine ve nesillerinin tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda bu zararlı etkileri böcekler ve diğer temasta olan canlılara da olabilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...