Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

24 Ocak 2022

Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelik dönemi bir kadının hayatında en hassas dönemlerden bir tanesidir. Bu dönem bir çok fiziksel ve duygusal değişimlere neden olan özel bir süreçtir. Peki bu kadar hassas bir süreç olan gebelik döneminde nelere dikkat edilmelidir? Bu sorunun cevabı herkeste farklı bir şekilde olabilmektedir. Çünkü bazı kişiler hamilelik dönemini rahat bir şekilde atlatırken bazı kişilerde ise çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilen erken doğum riskine karşı oldukça tedbirli bir şekilde ilerlenebilmektedir. Gebelik dönemine ilişkin genel olarak dikkat edilmesi gereken noktalara aşağıda değinilmiştir.

  • Gebelik dönemi içerisinde anne adaylarının tükettiği besin maddelerine dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Bu dönemde zararlı alışkanlıklardan uzak kalmak bebeğinizin sağlığı ve anne adayının bağışıklık sistemi açısından oldukça önemli olmaktadır. Günlük olarak vücuda alınması gereken protein, vitamin ve mineral kaynaklarının yeterli ölçüde alınması bebeğin sağlıklı gelişimi için gereklidir.
  • Gebelik döneminde çok sıcak banyo yapılması önerilmemektedir. Bu durum kan akışının yavaşlamasına neden olduğu için bebeğe giden kan akış miktarının da azalmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde çok sıcak su ile banyo yapılmaması önerilmektedir.
  • Gebelik döneminde anne adaylarının diş bakımlarına iki kat önem göstermeleri gerekmektedir. Çünkü hamilelik döneminde hormansal dengelerin değişmesi ile birlikte ağız içinde tükürük üretimi artmakta bu durum kanda yükselen asit oranı ile birlikte diş problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle anne adaylarının diş bakımlarını aksatmaması ve hamilelik boyunca kalsiyum ve vitamin alımını dengeli bir şekilde alımına özen göstermeleri gerekmektedir.
  • Hamile kişilerin giydikleri kıyafetlerin seçiminde özen göstermesi kendi rahatı için önemlidir. Bu süreçte rahat ve pamuklu kıyafetler giymek sizi rahat ettirecektir. Özellikle belirli bir aydan sonra ayaklarınızda oluşabilecek ödemlere karşı rahat ayakkabılar tercih etmek ayak sağlığınız açısından dikkat gerektiren bir konudur.
  • Gebelik döneminde ihtiyaçtan fazla kilo alımı önerilen bir durum değildir. Bu dönemde bebeğe yararlı olacağı düşüncesi ile fazla gıda tüketimi yarardan çok zarar getirmektedir. Vücudu gereksiz yere yormak yerine yeterli miktarda besin alınması ve günlük egzersiz hareketleri yapılması önerilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...