Gebelikte Folik Asitin Önemi

27 Ekim 2021

Gebelikte folik asit hem anne adayları hem de bebek için oldukça önemlidir. Hamilelikte folik asit kullanılmaması dünyaya gelecek olan bebeğin pek çok sağlık sorunu taşıyabileceğini göstermektedir. Uzman kadın hastalıkları ve doğum doktorları tarafından hamile kalmak isteyen anne adaylarına yaklaşık 3 ay önceden başlanması gerektiği söylenmektedir.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, bir B vitamini çeşittir. B9 vitamini olarak da bilinmektedir. Gebelikte folik asit kullanımında özellikle ilk 4 haftada bebeklerin beyin ve omurilik gelişimine olumlu katkısı bulunmaktadır. Bu süreçte anne adayına doktoru tarafından tavsiye edilen miktarda folik asit kullanımı beyin ve omurilik gelişiminde birçok kusuru ve anomiyi ortadan kaldırmakta ve engellemektedir. Bundan dolayı bir anne adayı gebelik planlıyorsa önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görülmeli ve doktorun tavsiye ettiği folik asiti kullanmalıdır. 

Folik asit gebelikten 3 ay önce ve gebelik başlangıcından itibaren ilk 12 hafta boyunca kullanımına devam edilebilen bir vitamindir. 

Folik Asit Başka Nasıl Tüketilir?

Gebelikte folik asit tüketimi oldukça önemlidir. Bu takviye ilaç gebelik için sakıncalı ise bunu karşılamak adına anne adayı bolca tahıl ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidir. Çünkü bu gıdalar ve sebzeler içerisinde bol miktarda folik asit bulunmaktadır. 

Ülkemizde tahıl içeren yemek ve salata kültürü oldukça yaygın olduğundan anne adayları aslında çok şanslıdır.  Mercimek, kuru fasulye, brokoli, avokado tarzı pek çok gıda da folik asit bulunmaktadır. 

Folik Asit Kullanılmazsa Ne Olur?

Gebelikte folik asit tüketilmediği takdirde bebeğin omurgasında açıklıklar görülebilmektedir. Tabi bu vakalar herkes de olmamaktadır. Ancak beyin omurgasında kese ile doğan bebekler ya da tıp dilinde anelsefali adı verilen beyin gelişimi tamamlayamamış bebekler de dünyaya gelmektedir. 

Ülkemizde pek çok anne adayı gebelik başladıktan sonra doktora gitmekte ve bu dönemde folik asit takviyesi almaktadır. Aslanda plansız gerçekleşen gebelikler için bu durum daha fazla olmaktadır. Bunların önüne geçilmesi ve daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için kadın hastalıkları ve doğum uzmanları anne ve baba adaylarını bu konuda uyarmaktadır. Hamilelik öncesi anne 3 ay önceden vücuduna daha dikkatli bakmalıdır. Yediği içtiği ve giydiği kıyafetlere kadar hamileliğini ayarlamalıdır. Bu dönem doktor kontrolüne mutlaka gitmesi gereken bir anne adayına doktoru yüksek ihtimalle folik asit kullanımı tavsiye edecektir. 

Eğer yakın zamanda bir gebelik planlıyorsanız olumsuz bir durum ile karşılaşmamak ve sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için mutlaka doktora görünmeli ve folik asit takviyesi almalısınız. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...